Vratič obecný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Vratič obecný

Vratič obecný
Vratič obecný
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)
Rod: vratič (Tanacetum)
Binomické jméno
Tanacetum vulgare
Linné
Tanacetum vulgare - harilik soolikarohi Keilas1.jpg

Vratič obecný (Tanacetum vulgare) je až 150 cm vysoká bylina z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Je to vytrvalá rostlina, která roste na neupravovaných plochách, rumištích, železničních náspech, okrajích cest apod.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Rostlina má výrazné aroma, které je podle bylinkářů podobné kafru. Bylina má téměř dřevnatý oddenek. Lodyha je hustě olistěná, listy jsou střídavé, ve tvaru elipsy členěné do zubatých lístků. Horní část lodyhy se větví a nese husté chocholičnaté složené květenství knoflíkovitých zlatožlutých úborů. Každý je tvořen droboučkými trubkovitými květy. Kvete od července do října a plodí vejčité nažky.

Užití[editovat | editovat zdroj]

Léčitelství[editovat | editovat zdroj]

Užívá se někdy jako léčivka proti střevním parazitům a na hojení ran.[zdroj?] Při požití velkých dávek vyvolává zvracení a průjem. Dnes je to droga zastaralá a před jejím užitím jako stomachikum a vermufugum je nutno varovat. Obsahuje silici (průměrně 0,2-0,6%, u květů až 1,5%) s thujonem. Vůně sušeného vratiče odpuzuje hmyzí parazity jako blechy, klíšťata a štěnice apod. [1] Pro své výrazné aroma a protizánětlivý a dezinfekční účinek jde o oblíbenou přísadu do různých koupelí. [2]

Gastronomie[editovat | editovat zdroj]

Jako koření se dnes využívá zřídka. Listy vratiče se přidávaly k omeletám, rybám, do nádivek, s vajíčky a do salátů, avšak vzhledem k jedovatosti v malém množství a jen listy mladé. S ohledem na pronikavou vůni se listy zakrýval pach staršího masa.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.bylinky.info/vratic-obecny
  2. http://bylinky.atlasrostlin.cz/vratic-obecny
  3. KYBAL, Jan; KAPLICKÁ, Jiřina. Naše a cizí koření. Praha : Státní zemědělské nakladatelství, 1988. Kapitola Vratič obecný, s. 200.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]