Vraneček švýcarský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxVraneček švýcarský
alternativní popis obrázku chybí
Vraneček švýcarský (Selaginella helvetica)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníplavuně (Lycopodiophyta)
Třídavranečky (Selaginellopsida)
Řádvranečkotvaré (Selaginellales)
Čeleďvranečkovité (Selaginellaceae)
Rodvraneček (Selaginella)
Binomické jméno
Selaginella helvetica
(L.) Spring, 1838
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vraneček švýcarský (Selaginella helvetica) je druh vranečku, vyskytující se od Evropy po Japonsko.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vraneček švýcarský je vytrvalá rostlina vzhledově podobná mechu, s plazivou, až 20 cm dlouhou lodyhou a četnými, vidličnatě rozvětvenými, většinou poléhavými větvemi. Listy jsou světle zelené, v chladném ročním období nabývají často až karmínově červené barvy; jsou dvoutvaré, vstřícné, ve 4 podélných řadách. Páry listů jsou nestejně velké, postranní listy podlouhle eliptické a odstálé, listy hřbetních dvou stran menší, přilehlé, vždy celokrajné. Z místa větvení vyrůstají směrem k substrátu přeměněné stonky – kořenonoše (rhizofory). Výtrusnicové klasy jsou stopkaté, přímé, 2–3 cm dlouhé. Sporangia jsou rozlišená na menší samčí v horní části a větší červenohnědě zbarvená samičí ve spodní části klasu. Výtrusy dozrávají v měsících červen až září.

Vraneček švýcarský

Stanoviště a ekologie[editovat | editovat zdroj]

Vytváří půdní či skalní pokryv v mechovém patře, obvykle na stinných, vlhkých stanovištích na vápnitých substrátech. Roste především na skalách, na zídkách, vzácněji v kamenných sutích. Na příhodných stanovištích je často dominantní.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Je rozšířen ve střední a jižní Evropě (především v nižších polohách Alp), v Asii řídce v Číně a v Japonsku. V Česku se dříve nacházel v okolí Labských pískovců, na Opavsku a Třebíčsku. Dnes je v ČR považován za vyhynulý, na Slovensku je to ohrožený druh, stejně jako v Maďarsku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SELAGINELLA HELVETICA (L.) L. K. – vraneček švýcarský / vranček švajčiarsky | BOTANY.cz [online]. [cit. 2022-01-08]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kremer B. P., Muhle H.: Lišejníky, mechorosty, kapraďorosty, Ikar, Praha 1998, 1. vydání, ISBN 80-7202-356-X, str. 230

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]