Volbeat (skupina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Volbeat
VOLBEAT ROSKILDE 2009.JPG
Základní informace
Původ Dánsko Kodaň, Dánsko
Žánry Heavy metal
Hard rock
Metal 'n' Roll
Aktivní roky 2001—současnost
Vydavatel Rebel Monster Records
Mascot Records
Web www.volbeat.dk
Současní členové
Michael Poulsen
Thomas Bredahl
Anders Kjølholm
Jon Larsen
Dřívější členové
Franz "Hellboss" Gottschalk
Některá data se získávají z datové položky.

Volbeat jsou dánská heavy metalová skupina, založená roku 2001. První album The Strength / The Sound / The Songs vydali v roce 2005 a následné Rock the Rebel / Metal the Devil vyšlo v Dánsku 19. února 2007. Na počátku března 2007 se vyšplhalo v Dánsku na první příčku prodejnosti jako vůbec první metalové album v historii. V ostatních evropských státech vyšlo 26. února.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Volbeat vznikli roku 2001 poté, co frontman Michael Poulsen rozpustil svou předchozí kapelu Dominus. Hrají směs heavy metalu a rockabilly. V tvorbě se nechávají inspirovat rock n' rollovými legendami Elvisem Presleyem a Johnny Cashem. V předchozích 10 letech se žádné jiné dánské heavy metalové kapele kromě Volbeat nepovedlo dostat na 18. příčku v dánské Top 100 za prodej CD. To se stalo v roce 2006 po vystoupení na festivalu v Roskilde. Dostali se tak před interprety, jako jsou Madonna, Pink Floyd, Korn, Eminem, Guns N' Roses, The Black Eyed Peas, Keane, Franz Ferdinand, Coldplay a Kashmir.

Volbeat Summerbreeze2007 03.jpg

Album The Strength / The Sound / The Songs získalo obecně kladné kritiky. Německý hard rockový časopis RockHard jej v recenzi ohodnotil 10/10.[1]

Volbeat jsou také pověstní svými živými vystoupeními. Jejich koncert na festivalu v Roskilde v roce 2006 byl ohodnocen 6/6 hvězdičkami v recenzi dánského deníku B.T.[2]

V 8. týdnu roku 2007 debutovala deska Rock The Rebel / Metal The Devil na #1 v prodejnosti na dánské Top 40[1] a zároveň se do hitparády vrátilo album The Strength / The Sound / The Songs na pozici #21. Nahrávka získala v Dánsku zlatou desku za prodej.

V roce 2007 Volbeat zahajovali Roskilde Festival. Zároveň byli spolu s Mnemic 13. července v Dánsku předkapelou Metallicy.

Nedávno Volbeat oznámili, že uspořádají jarní evropské turné o 7 zastávkách a ve Finsku a svém domovském městě Kodani budou předskokany legendární thrash metalové skupiny Megadeth. Na léto 2008 také chystají několik festivalových vystoupení.

Vlivy[editovat | editovat zdroj]

Volbeat jsou ovlivněni širokou škálou umělců, což se dá v jejich hudbě jasně vystopovat. Na jejich oficiální stránce na MySpace (viz "externí odkazy" - níže) Volbeat uvádějí, že je ovlivnili:

"Všichni od Elvise Presleyho po Napalm Death ... ať žijou: Johnny Cash, Little Richard, Jerry Lee Lewis, Chuck Berry, Fats Domingo, Ramones, Social Distortion, Motörhead, Black Sabbath, Dio, Megadeth, Metallica, Manic Street Preachers, Iron Maiden a bla bla bla bla..."

Texty[editovat | editovat zdroj]

Texty Volbeat se obvykle dotýkají témat lásky, nešťastné lásky nebo moci pokřivené mysli. Tím se distancují od obvyklých heavy metalových textů, třebaže většina jejich nejpopulárnějších písní obsahuje velice temná a upřímná témata a příběhy.

Prvním singlem byla coververze evergreenu Dusty Springfield "I Only Want to Be with You". Píseň se po textové stránce od originálu moc neliší, ale doprovodný videoklip je pro Volbeat typický. Inspirace hrdiny ze 60. let je zjevná ze symboliky klasického mikrofonu a natáčení skupiny na střeše velkoměstské budovy.

Dalším oblíbeným prvkem textů skupiny jsou navracející se "série" písní. To nejlépe dokazují písně "Danny a Lucy" z alba The Strength/The Sound/The Songs, kterou následuje "Mr. & Mrs. Ness" z desky Rock the Rebel/Metal the Devil. Jde o příběh dvou zoufalých milenců, kteří zemřou při autonehodě poté, co Lucy uteče od rodiny.

"Dear Mr. and Mrs. Ness, I'm so sorry to bring you this - We believe we found your girl in an old burning car way up the hill"

V "pokračování", "Mr. & Mrs. Ness", spáchá Lucyina matka sebevraždu a na otce padne podezření z vraždy:

"The old man is crying and he's lying - The blood on his hands' from his wife yeah"

Složení[editovat | editovat zdroj]

Předchozí člen:

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • The Strength / The Sound / The Songs nejlepší debutové album na Danish Metal Music Awards 2005.
  • Cena Steppeulven za naději roku 2006.[2].
  • Nejlepší živé vystoupení - Danish Metal Music Awards 2006, volili fanoušci.
  • Rock the Rebel / Metal the Devil nejlebší album (Danish Metal Music Awards) 2007.
  • Cena posluchačů Dánského rozhlasu.[3]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Demo nahrávky[editovat | editovat zdroj]

  • 2002: Volbeat
  • 2003: Beat the Meat

Řadová alba[editovat | editovat zdroj]

DVD[editovat | editovat zdroj]

  • 2008: Sold Out

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.rockhard.de/index.php?smod=p209Wz1iMUIfo2qAo2D9pz9wn2uupzDhpzI2nJI3pl5xMKEunJkJnJI3Wzqlo3IjFHD9pzuspzI2nJI3WzAioaEyoaEWEQ00ZQV4AlMmqJAbp3ElnJ5aCKMioTWyLKDz
  2. http://www.bt.dk/underholdning/artikel:aid=452218/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kategorie Volbeat ve Wikimedia Commons