Vladimír Ráž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vladimír Ráž
Vladimír Ráž
Vladimír Ráž
Narození 1. července 1923
Nejdek, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 4. července 2000 (77 let)
Praha, Česká republikaČeská republika Česká republika
Místo odpočinku Vyšehradský hřbitov
Povolání herec a pedagog
Ocenění zasloužilý umělec
Podpis Vladimír Ráž - podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladimír Ráž (1. července 1923 v Nejdku u Karlových Varů4. července 2000Praze) byl český herec.

Studium a kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1947 absolvoval dramatické oddělení pražské konzervatoře, v letech 19471949 byl členem Realistického divadla Zdeňka Nejedlého, v letech 19491951 Divadla státního filmu, následně v letech 19511954 hrál v Hudebním divadle v Karlíně. Od roku 1954 byl členem činohry Národního divadla v Praze.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

České veřejnosti je velmi dobře znám zejména jakožto úspěšný pohádkový herec. V roce 1952 si zahrál spolu se svojí pozdější manželkou Alenou Vránovou postavu krále Miroslava ve známé filmové pohádce Pyšná princezna. Vystupoval i v populárním pohádkovém filmu Byl jednou jeden král z roku 1954 v roli nápadníka hlavní hrdinky filmu princezny Marušky (role rybáře a porybného). Trojici pohádkových příběhů úspěšně zakončil sice menší, leč neméně zajímavou rolí možná vůbec nejvzdělanějšího čerta v celé historii českého filmu, totiž v roli Doktora Solferna z filmu Hrátky s čertem z roku 1956.

Jednalo se ale o herce, který si zahrál i celou řadu pozoruhodných charakterních rolí, kde ztvárnil poměrně zajímavou a pestrou plejádu postav z československé národní historie (např. Josef Václav Frič, MUDr. Jan Janský, Jan Sladký Kozina, František Ženíšek, Karol Šmidke, Sergej Ingr, dr.Hubert Ripka). Předurčoval jej k tomu jeho kultivovaný herecký projev, noblesa hereckého projevu jakož i velmi dobrá jevištní řeč. Úspěšně spolupracoval také s televizí a rozhlasem, v roce 1997 mu byla udělena Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu, pedagogicky byl činný na Pražské konzervatoři.[2]

Vladimír Ráž byl třikrát ženatý. Jeho první ženou byla herečka Alexandra Myšková (* 1922), se kterou měl syna Martina. V roce 1970 emigrovala do Norska, kde žije dodnes. Setkali se v roce 1987 v Oslu, kde také prvně viděl svoji vnučku Natálii.

Jeho druhou manželkou byla jeho herecká partnerka v pohádce Pyšná princezna - Alena Vránová (* 1932), se kterou měl dceru Markétu. Jeho třetí a poslední manželkou byla Olga Hnátková, se kterou měl dceru Veroniku (* 1980), která pracuje jako moderátorka na Rádiu Bonton.

Některé zdroje udávají, že trpěl dlouhou nemocí, ale ještě tři dny před smrtí natáčel v dobré kondici televizní seriál Zdivočelá země. Zemřel doma ve spánku.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Divadelní role, výběr[editovat | editovat zdroj]

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Hrob na Vyšehradském hřbitově

Televize[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 408
  2. Miloš Fikejz: Český film : herci a herečky II, s. 567.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]