Vladimír Mišík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o zpěvákovi. Možná hledáte: Vladimír Myšík (horolezec).
Vladimír Mišík
Vladimír Mišík.JPG
Základní informace
Narození 8. března 1947 (67 let)
Československo Praha, Československo
Žánry rock, blues rock
Aktivní roky 60. léta - dosud
Příbuzná
témata
Blue Effect, Etc..., Radim Hladík, Martin Mišík
Web vladimirmisik.cz
Příbuzenstvo
manželka Eva Mišíková
synové Maťo Mišík, Adam Mišík
dcera Barbora Mišíková

Vladimír Mišík (* 8. března 1947 Praha) je český muzikant, zpěvák, kytarista a zakladatel rockové skupiny Etc...

Život[editovat | editovat zdroj]

Již na učilišti založil kapelu Uragán, ve které hrál na bicí. Po škole se skupina rozpadla a Vladimír Mišík se dostal do kapely Komety, kde se seznámil s Radimem Hladíkem, se kterým poté odešel do skupiny Fontána (později známí jako The Matadors). Na prvním singlu skupiny zní Mišíkova píseň Malej zvon, co mám. Po vojně zpíval v orchestru Karla Duby a pak založil kapelu New Force, která se ale v roce 1968 rozpadla. Krátkou dobu pak hrál na kytaru v George and Beatovens. Ještě v roce 1968 ale s Radimem Hladíkem založil kapelu The Special Blue Effect (později Blue Effect). Do svého odchodu v roce 1970 stihl s kapelou nazpívat album Meditace, EP a dva singly. Pak zpíval ve Flamengu, ale kapela se rozpadla ještě před vydáním jediné desky Kuře v hodinkách a Mišík založil kapelu Formace Nova a krátkou dobu zpíval v Energitu Luboše Andršta. V roce 1974 založil kapelu Etc..., se kterou hraje s krátkými přestávkami dodnes. Zároveň příležitostně koncertoval s Vladimírem Mertou a Janem Hrubým ve folk rockové formaci Čundrground (ČDG).

Koncert Čundrgrundu, Baráčnická rychta, Praha, 6. září 1977, zleva: Petr Kalandra, Vladimír Merta, Vladimír Mišík
Nechte zpívat Mišíka! – nápis na zdi v Praze - Holešovicích, duben 1983, v době, kdy byly Mišíkovy koncerty komunistickými orgány zakázány. Nápis byl opakovaně zamalováván, ale objevil se vždy znovu.

V roce 1982 bylo Vladimíru Mišíkovi zakázáno koncertování, o dva roky později směl velmi omezeně vystupovat s akustickým programem, v roce 1985 už opět hrál s novou sestavou Etc… V roce 1990 byl na dva roky zvolen do České národní rady za Občanské fórum. V roce 1999 vyšla v nakladatelství Petrov kniha Vladimír Mišík - letní rozhovory s Ondřejem Bezrem.

Po vážných zdravotních problémech se vrátil na pódia. Doprovází jej skupina Etc. a další hudební hosté.[1] V říjnu 2013 odmítl převzít státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana, a to jako výraz nespokojenosti s jeho rozhodnutími z poslední doby.[2]

Největší hity[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejznámější písničky Vladimíra Mišíka patří např. Slunečný hrob (s Blue Effectem), Kuře v hodinkách (s Flamengem) a dále s Etc. pak Stříhali dohola malého chlapečka, Variace na renesanční téma (známá podle prvního verše Láska je jako večernice), Proč ta růže uvadá nebo Obelisk. K dalším známým lze zařadit i hymnu Gambrinus ligy.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.novinky.cz/kultura/zpevak-vladimir-misik-se-vraci-na-podium_115296_kankg.html
  2. http://www.novinky.cz/domaci/317491-vladimir-misik-neprijme-od-zemana-statni-vyznamenani.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu