Vittore Carpaccio

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vittore Carpaccio 001.jpg

Vittore Carpaccio (kolem 1455, pravděpodobně Benátky - 1526, Koper) byl italský malíř z Benátské školy, pravděpodobně žák Gentile Belliniho, s nímž asi jel do Cařihradu. Jako Gentile Bellini maloval Carpaccio výpravné obrazy s obšírným líčením soudobého benátského života; v pozdních dílech na něho působila citová vroucnost Giovaniho Belliniho, s nímž 1507 pracoval na výzdobě Sala del Maggior Consiglio v dóžecím paláci (obrazy zničeny při požáru 1577).

Maloval pro benátské "Scuoly" cykly obrazů ze života svatých, jejichž výjevy zasazoval do prostředí svého rodného města. Až do konce života zůstal malířem Quatrocenta, spojujícím bohatou narativní fantazii s jemným dekorativním smyslem a půvabné vyprávění o soudobých mravech a zvycích se vzpomínkami z dalekých cest. Do krajinných pozadí svých obrazů se zálibou umisťoval fantaskní renesanční architektury. Jeho obrazy okouzlují prostým a naivním vyprávěním, něžným koloritem a magickým osvětlením, rozlišujícím různé denní doby.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Vyjevy ze života sv. Uršuly (cyklus devíti obrazů pro Scuola di S. Osrola v Benátkách), 1490-95, Benátky, Galleria dell'Accademia
  • Sv. Jiří zabíjí draka, 1502-8, plátno 136 x 354, Benátky, Scuola di S. Giorgio degli Schiavoni
  • Uložení Krista do hrobu, plátno 145 x 185, Záp. Berlín, Stifung Staatliche Museen, Gemaldegalerie
  • Meditace o umučení, dřevo 71 x 87, New York, Metropolitan Museum of Art
  • Dvě kurtizány, dřevo 94 x 64, Benátky, Museo Correr

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Vittore Carpaccio ve Wikimedia Commons