Villarrica (sopka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Villarrica

Sopka Villarrica s unikajícími sopečnými plyny v podobě bílého mraku na vrcholku

Vrchol 2847 m n. m.

Světadíl Jižní Amerika
Státy Chile Chile
Pohoří Andy
Souřadnice 39°25′15″ j. š., 71°56′21″ z. d.
Villarrica
Fire.svg
Villarrica
Typ stratovulkán
Erupce 2006
Hornina sopečné

Villarrica je aktivní sopka, nacházející se v chilském regionu Araucanía sousedícím s Argentinou. V jazyce domorodých obyvatel se nazývá Rucapillán což znamená přibližně „dům duchů“. Je jedním z nejaktivnějších stratovulkánů v této části And, je součástí národního parku Villarrica a je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších turistických cílů v Chile.

Od první doložené erupce v roce 1558 bylo zaznamenáno více než 40 erupcí, některé z nich byly erupcemi pliniovského typu. V roce 1575 bylo město Villarrica poničeno silným zemětřesením, při kterém zahynulo 350 obyvatel. Další velké erupce následovaly v letech 1640 a 1948. V roce 1964 Villarrica převedla strombolský typ erupce, který byl doprovázen lahary, ty zničily osadu Coñaripe na pobřeží jezera Calafquén. Později byla osada obnovena o něco dále od sopky.

V roce 1971 poničil lahar některé domy, zemědělské plochy a mosty.

Villarrica leží na starší, pozdněpleistocénní kaldeře o průměru přibližně 6 km. Další, 2 km široká kaldera leží v jejím nitru. Villarrica je tvořena čedičy a andezity. Její svahy jsou posety různými troskovými kužely. Vrchol je pokryt trvalým ledem, což zmnohonásobuje výskyt laharů a bahnotoků.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]