Viktor Foerster

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Velká mozaika Panny Marie Svatohostýnské od Viktora Foerstera

Viktor Foerster (26. srpna 1867 Praha9. prosince 1915) byl český malíř a mozaikář. Byl synem hudebního skladatele Josefa Förstera a mladším bratrem hudebního skladatele Josefa Bohuslava Foerstera. Technice mozaiky se vyučil v Itálii.

Ještě před první světovou válkou založil první českou mozaikářskou dílnu v Praze. Reagoval tak na to, že se ve funkcionalistické architektuře uplatnily jak moderně pojaté vitráže zasklívané do olova, tak i leptané nebo pískované tabule. K výzdobě fasád, v několika případech také interiérů budov, bylo využito skleněných mozaik. V Čechách začala jejich renesance na přelomu 19. a 20. století, kdy je podle kartonů českých malířů prováděla pouze mozaikářská dílna z Innsbrucku v Rakousku.

Jedno z jeho významných děl, Velká mozaika Panny Marie Svatohostýnské, se nachází v poutním chrámu na Hostýně nad hlavním chrámovým portálem. Velký mozaikový obraz o ploše 26 m² je složen z 260 000 barevných kaménků. Na každém čtverečním metru je jich 10 000. Obraz byl vyhotoven v roce 1912.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]