Vietnamský koriandr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Vietnamský koriandr

Popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleď: rdesnovité (Polygonaceae)
Rod: Persicaria
Binomické jméno
''Persicaria odorata''
(Lour.) Soják
Možná hledáte: Koriandr setý.

Vietnamský koriandr (Persicaria odorata), ve vietnamštině rau răm a Česku známá také jako pálivá máta, je trvalka planě rostoucí v Jižní Asii, kde se hojně využívá v gastronomii jako koření a také v léčitelství. Do Evropy ji dovezli vietnamští emigranti v polovině 20. století.[1]

Oproti vžitým názvům v češtině i jiných jazycích není příbuzná ani s koriandrem z čeledi miříkovitých ani s mátou (Lamiaceae), nýbrž patří do čeledi rdesnovitých (Polygonaceae).

Popis a pěstování[editovat | editovat zdroj]

Vietnamský koriandr je vytrvalá bylina, jíž se výborně daří v teple a vlhku tropického subtropického pásma. Za příhodných podmínek dorůstá 15 až 30 cm. Vrchní část listů je tmavě zelená s tmavohnědými skvrnami, spodní strana je zbarvená vínově. Vytváří bohaté rozvětvení, které je možné podpořit zaštipováním koncových částí. Je citlivá na chlad, při příliš vysokých teplotách může naopak vadnout.

Ve Vietnamu je možné ji najít divoce rostoucí i pěstovanou v kultivarech, v Evropě se jí venku dobře daří i v mírném pásmu, na zimu však vyžaduje přenos do vnitřní části obydlí. Dává přednost pěstování v dobře propustné půdě na plném slunci, na polostinném stanovišti také prospívá,[2] mimo své přirozené prostředí však zřídkakdy kvete. Pro vegetativní množení je možné využít řízkování[1] nebo odstřižení části rostliny, která ve vodě brzy zapustí kořeny.[3]

Její olej obsahuje aldehydy jako caprinaldehyd (28 %) a dodekanol (44 %) a dekanol (11 %). Seskviterpeny jako α-humulene and β-caryophyllene obsahují kolem 15 % tohoto oleje.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Použití v gastronomii[editovat | editovat zdroj]

V kulinářství je pro svou kořeněnou chuť hojně používanou rostlinou, do jídla se však přidává až těsně před podáváním, abyse zabránilo ztrátě typické chuti.[1]

Rostlina je známá především jako součást Vietnamské kuchyně, kde se používá při přípravě zeleninových a kuřecích salátů, ale využívá se i v řadě dalších pokrmů (syrové letní rolky gỏi cuốn, polévky canh chua, bún thang nebo rybí kho tộ). Oblíbená je také jako přísada hột vịt lộn (oplodněné kachní vejce).

V kambodžské kuchyni se jí říká chi krasang tomhom (ជីរក្រសាំងទំហំ) a používá se při přípravě polévek, salátů a kambodžských letních rolek naem (ណែម).

V Malajsii a Singapuru jsou natrhané listy vietnamského koriandru natolik nedílnou součástí pálivé polévky s kokosovým mlékem[2] laksa, že se vžilo její malajské jméno daun laksa, což znamená "list laksa".

V Laosu a některých částech Thajska se listy jedí v pokrmu larb se syrovým hovězím (laosky: ລາບ).

V Austrálii se rostlina zkoumala jako zdroj esenciálního oleje kesom.

Tradiční využití[editovat | editovat zdroj]

Vietnamskému koriandru se podle tradic připisují účinky, jež tlumí sexuální touhy. Ve vietnamštině existuje pořekadlo, jež zní "rau răm, giá sống" ("Vietnamský koriandr, syrové výhonky fazolí"), což odkazuje ke schopnosti této byliny snižovat libido, zatímco fazolové výhonky mají efekt opačný. Budhističtí mnichové údajně tento koriandr pěstují v soukromých zahrádkách a často jej jedí, protože věří, že jim bude nápomocen při jejich životu v celibátu.

Rostlina také podporuje dobré zažívání, pomáhá proti zácpě a nadýmání, a také má účinky protizánětlivé a antibakteriální. Výluhy z koriandru efektivně působí proti akné, kožním zánětům a svědění.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Persicaria odorata na anglické Wikipedii.

  1. a b c d Vietnamský koriandr (pálivá máta) - Relaxuj [online]. relaxuj.cz, [cit. 2014-07-07]. Dostupné online.  
  2. a b Vietnamský koriandr (Persicaria odorata) [online]. zivebylinky.cz, [cit. 2014-07-07]. Dostupné online.  
  3. Koriandr a thajská bazalka. Zkuste si vypěstovat asijské bylinky - Dobrá chuť - Lidovky.cz [online]. lidovky.cz, [cit. 2014-07-07]. Dostupné online.