Vienne (Isère)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vienne
Celkový pohled na město na břehu Rhôny
Celkový pohled na město na břehu Rhôny
Vienne – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 140 – 404 m n. m.
stát: Francie Francie
region: Rhône-Alpes
departement: Isère
arrondissement: Vienne
kanton: Nord, Sud
Vienne
Red pog.png
Vienne
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 22,65 km²
počet obyvatel: 30 092 (2006)
hustota zalidnění: 1329 obyv. / km²
správa
starosta: Jacques Remiller (UMP)
oficiální web: http://www.vienne.fr/
PSČ: 38200
INSEE: 38544

Vienne je město na jihovýchodě Francie, ležící u řeky Rhôny asi 30 kilometrů jižně od Lyonu. S 30 000 obyvateli je po Grenoblu druhým největším městem departementu Isère. Jedná se o významné regionální a turistické centrum s mnoha historickými památkami.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Antický chrám Temple d'Auguste et de Livie

Antika[editovat | editovat zdroj]

V starověku zde stálo oppidum galského kmene Allobrogů, v roce 47 př. n. l. si jej podmanili Římané, vedeni Juliem Caesarem. Allobrogové poté Římany vytlačili, ti založili nedaleko odtud v roce 43 př. n. l. město Lugdunum (dnešní Lyon). V době raného císařství se Vienne opět stalo římskou kolonií (jméno Vienne začali používat Římané, nezaměňovat s Vídní, ta byla v antických dobách nazývána Vindobona), později hlavním městem provincie. V roce 257 se město stalo součástí krátce trvajícího Galského císařství. Ještě v dnes můžeme ve městě a v okolí spatřit mnoho památek z té doby, např. chrám Temple d'Auguste et de Livie, zbytky antického divadla, obranné zdi, akvadukty, římské silnice atd.

Rané křesťanství[editovat | editovat zdroj]

Hlavní město provincie se již v raných křesťanských dobách stalo sídlem biskupa, dle legendy byl prvním biskupem Crescent, učedník Svatého Pavla z Tarsu. Výskyt křesťanství v oblasti je prokázán od roku 177, z té doby pochází první písemná zmínka o Jáhnovi ve Vienne.

Středověk[editovat | editovat zdroj]

V 5. století bylo Vienne hlavním městem říše germánského kmene Burgundů, ta se v 6. století stala součástí Francké říše. V roce 869 připsal francký král Karel II. Holý celý distrikt hraběti Bosovi z Provence, který se v roce 879 prohlásí králem Provence. Od roku 1032 patřilo Vienne k Svaté říši římské, ovšem skutečnou moc nad městem měli arcibiskupové. Jejich jediným protivníkem byl hraběcí rod z Albonu, později i šlechtický rod přímo z Vienne, používající titul Dauphin (francouzsky Delfín). V letech 1090 - 1119 byl místním arcibiskupem Guido Burgundský, který v letech 11191124 vykonával úřad papeže jako Kalixtus II..

V letech 1311 a 1312 se zde konal Viennský koncil, který byl svolán papežem Klementem V. Na tomto koncilu byl z podnětu francouzského krále Filipa IV. Sličného zrušen templářský řád.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Bazilika sv. Petra - raně románská stavba patřící benediktinům
  • Katedrála sv. Mořice - trojlodní gotický chrám
  • Temple d'Auguste et de Livie - antický chrám

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]