Velština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Velština (Cymraeg)
Mapa rozšíření jazyka
Mapa rozšíření jazyka
RozšířeníVelká Británie (Wales, Anglie), údolí řeky Chubut v Argentině, Kanada, Spojené státy americké
Počet mluvčíchasi 740 000 (2004–2014)
Klasifikace
PísmoLatinka
Postavení
Regulátornení
Úřední jazykVelká Británie (Wales)
Kódy
ISO 639-1cy
ISO 639-2wel (B)
cym (T)
ISO 639-3cym
EthnologueWLS
Wikipedie
cy.wikipedia.org, Velšská Wikipedie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velština (velšsky Cymraeg nebo y Gymraeg) je keltský jazyk, kterým hovoří Velšané ve Walesu, v Anglii při hranicích s Walesem a v enklávách po celém světě. Velština je v současné době nejpoužívanějším keltským jazykem na světě.

Procento respondentů ve Walesu, kteří při sčítání v roce 2011 uvedli, že umí velšsky.

Ačkoliv význam velštiny několik desetiletí upadal, došlo v roce 1993 k jejímu obrození, když Britský parlament postavil velštinu na stejnou úroveň jako angličtinu pro používání v běžném veřejném životě.

Podle výsledků průzkumu o používání velšského jazyka v roce 2004 žije ve Walesu 611 000 mluvčích. To činí asi 21,7 procent obyvatelstva. Velština používá latinskou abecedu+následující písmena s diakritikou: Á, À, Â, Ä, É, È, Ê, Ë, Ì, Î, Ï, Ó, Ò, Ô, Ö, Ù, Û, Ẁ, Ŵ, Ẅ, Ý, Ỳ, Ŷ, Ÿ

Vzorový text

Všeobecná deklarace lidských práv

velšsky

Mae pob bod dynol yn cael eu geni'n rhydd ac yn gydradd â'i gilydd mewn urddas a hawliau. Maent wedi'u geni â rheswm a chydwybod, a dylent weithredu mewn ysbryd cymodlon.

česky

Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.

Externí odkazy