VLC media player

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
VLC media player
Logo
VLC 2.1
VLC 2.1
Vývojář VideoLAN
Aktuální verze
Připravovaná verze
Operační systém Multiplatformní
Typ softwaru Multimediální přehrávač
Licence GPLv2+ (přehrávač) LGPLv2.1+ (jádro)
Web www.videolan.org/vlc

VLC media player (zpočátku VideoLAN Client) je původně linuxový multimediální přehrávač z projektu VideoLAN. Přehrávač VLC je zcela otevřeným globálním projektem francouzských studentů z francouzské technické školy École Centrale Paris v Chatenay Malabry u Paříže. Nabízí komplexní podporu pro video soubory všech typů: MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WMV, ASF, AVI, VideoCD, DVD, digitální satelitní kanály, digitální televizní kanály a živé video z internetu v unicast / multicast režimu v rámci širokopásmové sítě IPv4 nebo IPv6. Plně podporuje všechny důležité audio formáty - AAC, AC3 (A52), ADPCM, DTS, DV Audio, FLAC, MPEG Layer 1 / 2, Vorbis, WMA 1 / 2 a samozřejmě MP3.

VLC je jedním z nejvíce na platformě nezávislých přehrávačů na trhu.
K dispozici jsou kvalitní verze pro Linux, Microsoft Windows, Android, Syllable, BeOS, Mac OS X, BSD, Solaris a Pocket PC. Přitom používá knihovnu kodeků libavcodec z projektu FFmpeg, aby mohl ovládat mnoho ze svých podporovaných formátů. Také používá speciální knihovnu libdvdcss pro rozluštění a přehrávání zakódovaného DVD záznamu.

Na Microsoft Windows, Linuxu, a některých dalších platformách, VLC poskytuje Mozilla plugin, který dovoluje lidem dívat se na některé QuickTime a Windows média soubory vložené do internetových stránek, bez používání produktů Microsoftu nebo Applu. VLC od verze 0.8.2 také poskytuje ActiveX plugin, který dovoluje lidem dívat se na některé QuickTime a Windows média soubory vložené do internetových stránek, když používají aktuální prohlížeč Windows Internet Explorer.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://lifehacker.com/vlc-for-android-finally-reaches-full-stable-version-1668394621

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]