Vědecký časopis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Obecná definice[editovat | editovat zdroj]

Akademický výzkum se neobejde bez sdílení informací a zprostředkovávání výsledků dalším vědcům či laické veřejnosti. Významná část vědecké práce je zakončena publikací v následujících formách:

Vědecké časopisy se od ostatních časopisů v některých oblastech liší. Prvořadým typickým rysem je nějaká forma hodnocení kvality textů navrhovaných autory k publikaci, většinou formou tzv. "peer review", což znamená anonymní hodnocení několika posuzovateli se stejnou odborností jako je autor navrhovaného článku. Mnohé jsou zaměřeny v první řadě na finanční návratnost, ale jsou a vznikají časopisy, které jsou volně dostupné (open access). Kvalita se často posuzuje podle citovanosti článků (vyšší je lepší), která zpětně ovlivňuje vědecké hodnocení časopisu a zprostředkovaně pro publikující vědce i možnost ucházet se o financování z nekomerčních zdrojů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Věda se v 16. a 17. století významným způsobem proměnila a tento vývoj se odrazil mimo jiné v její institucionalizaci. Prvním důležitým krokem byl vznik vědeckých společností jako Accademia dei Lincei či nejstarší učené společnosti na půdě Habsburské monarchie Societas eruditorum incognitorum in terris Austriacis založené v Olomouci. Druhou fází bylo zakládání vědeckých periodik. Dvě nejstarší vznikla v 17. století v Anglii a ve Francii: Philosophical Transactions of the Royal Society a Journal des sçavans, oba začaly vycházet v roce 1665. Nejstarším stále vycházejícím vědeckým periodikem v českém jazyce je Časopis Národního muzea, jehož první číslo vyšlo v roce 1827.

Hodnocení významu periodik[editovat | editovat zdroj]

Hodnocení periodik je důležitým orientačním ukazatelem pro vědce a zároveň poskytuje podklady pro hodnocení kvality vědecké práce. Obvykle se při něm využívají různé poznatky a metody z oboru sociometrie. Zřejmě nejznámější je tzv. impakt faktor (IF). Žádná metoda hodnocení však není zcela obecně aplikovatelná, což vede ke kontroverzím.

Seznam oblastí v nichž vychází odborné časopisy v České republice[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]