Výbor stálých zástupců

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Výbor stálých zástupců, jinak též COREPER (z francouzského Comité des représentants permanents) je jedním z nejvýznamnějších spojovacích článků mezi členskými státy a Evropským společenstvím (čl. 207 odst. 1 SES ve znění smlouvy z Nice).[1] Skládá se ze stálých zástupců členských států v Bruselu (velvyslanců a jejich zástupců), kteří jednají ve spolupráci s Evropskou komisí a mezi sebou navzájem. Předsednictví COREPERu je odvozováno od předsednictví Rady Evropské unie. COREPER není instituce EU ani orgán s rozhodovacími pravomocemi, jde o přípravný orgán Rady Evropské unie. COREPER je součástí řídicího a koordinačního řetězce Pracovní skupiny → COREPER → Rada pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy → Rada Evropské unie.[2]

Hlavním úkolem COREPERu je projednávání a příprava návrhů, o nichž poté, často již jen formálně, rozhoduje Rada Evropské unie. COREPERu podléhá přibližně 200 pracovních skupin, zabývajících se technickými detaily jednotlivých legislativních návrhů.

COREPER má dva orgány, tzv. COREPER I a COREPER II (též CRP I a CRP II). CRP II je v případě České republiky reprezentován velvyslancem ČR při EU panem Martinem Povejšilem, CRP I jeho zástupcem Jakubem Dürrem. CRP II má - zjednodušeně řečeno - na starosti přípravu podkladů v oblasti justice a vnitra a finanční a obchodní politiky, CRP I oblast tzv. prvního pilíře, tj. např. zemědělství, obchod, kultura, aj..

Přípravnými orgány CRP II je tzv. Skupina Antici, obdobně pro CRP I existuje tzv. skupina Mertens.

COREPER automaticky schvaluje a posouvá k formálnímu přijetí všechny návrhy, které byly na programu označeny jako tzv. "I" (jedničkové) body, u bodů označených jako "II" (dvojkové), se očekává diskuse zástupců. V případě dohody nad těmito body jsou označeny jako tzv. "A" (áčkové) a diskuse se na následující Radě ministrů nad nimi neočekává. Takovéto body mohou být přijaty (v rámci uspíšení celého schvalovacího procesu) i jinou formací rady ministrů, než je věcně příslušná. U bodů, nad nimiž COREPER nenašel shodu se očekává na radě ministrů další diskuse a jsou na programu rady ministrů označeny jako tzv. "B" (béčkové).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Orgány Rady EU [online]. euroskop.cz, [cit. 2009-11-12]. Dostupné online. (česky) 
  2. COREPER - Výbor stálých zástupců členských zemí při EU [online]. BusinessInfo, 2006-02-01, [cit. 2009-11-12]. Dostupné online. (česky)