Válka o proud

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Válka o proud, nebo též válka o proudy je neoficiální název pro kampaň, kterou vedl na konci 80. let 19. století Thomas Alva Edison proti Nikolovi Teslovi a proti jeho vynálezu střídavého proudu.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Poté co Nikola Tesla objevil princip střídavého proudu a uvedl jej do praxe, začal Thomas Alva Edison silně zpochybňovat jeho vynálezy. Jeho snaha vyvrcholila vytvořením kampaně proti střídavému proudu. Edison měl velice negativní postoj vůči Nikolovi Teslovi od té doby, co Tesla s Edisonem přestal spolupracovat (Důvodem jeho odmítnutí další spolupráce s Edisonem bylo to, že za práci od Edisona nedostal zaplaceno).

Nemorální kampaň[editovat | editovat zdroj]

Edison zahájil kampaň, která měla systém vyvíjený Westinghousem a Teslou zdiskreditovat. Edison například prohlásil: „Mým osobním přáním je zcela zakázat používání střídavého proudu. Je stejně nebezpečný jako zbytečný a je naprosto k ničemu.“ nebo: „Westinghouse je posel smrti. Jakákoliv jím vyvíjená zařízení dříve nebo později uživatele zabijí.“

Kromě této snahy také Edisonovi zaměstnanci demonstrovali účinky střídavého proudu tak, že veřejně usmrcovali živá zvířata střídavým proudem. Ve společnosti to vzbudilo silné pohoršení a kampaň byla úřady považována za nemravnou a nezákonnou. Úřady pak Edisonovi uložily pokutu a Edison musel s kampaní přestat.

Konec souboje[editovat | editovat zdroj]

Tato kampaň s Teslovými snahami ani jím samotným nijak neotřásla, ba naopak. Tesla prohlásil svoje odpůrce za parazity, kteří se snaží zničit jeho dosavadní práci a dále pokračoval ve svých snahách. V roce 1893 se v Chicagu konala výstava, která měla být osvětlena elektrickým proudem. Edison se se svojí přihlásil jako první. Cena, za kterou by proud na výstavu dodal byla však dvakrát větší, než cena, za kterou by proud dodal Tesla. Tesla tedy zakázku dostal a předvedl úctyhodný výkon - 200 lamp a světel vytvořilo překrásnou kulisu pro výstavu a všechny nadchla myšlenka stejného systému pouličního osvětlení ve všech městech.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Video o vynálezech a životě Nikoli Tesly

Související články[editovat | editovat zdroj]