Válka o proud

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Válka o proud, válka o proudy (také válka proudů) je neoficiální název pro spor, který probíhal na konci 80. let 19. století mezi Thomasem Alvou Edisonem a Nikolou Teslou. Jak napovídá název, konflikt spočíval v otázce, zda je lepší stejnosměrný, či střídavý proud. Jak se dostával z ideologické do podnikatelské sféry, spor se postupně vyhrocoval. Na jeho konci stanul i přes Edisonovu nemorální kampaň jako vítěz Nikola Tesla, když na trhu získaly převahu přístroje na střídavý proud a firma Westinghouse získala zakázku na vodní elektrárnu na Niagárských vodopádech.

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Poté co Nikola Tesla objevil princip střídavého proudu a uvedl jej do praxe, snažil se jeho zavedení prosadit po celé Evropě. Neúspěch ho dovedl do Ameriky, kde byl na doporučující dopis zaměstnán Edisonem, kterého v tu dobu obdivoval a považoval jej za vzor. Tesla mu nastínil přednosti střídavého proudu a prosazoval jeho zavedení. Edison, který by zavedením střídavého proudu ztratil značné finanční prostředky ve svém podnikání se stejnosměrným proudem, se však rozhodl Teslu umlčet. Zadal mu velmi obtížný, ne-li nesplnitelný úkol zlepšit efektivitu strojů v továrně, za což mu slíbil 50 000 dolarů. Tesla byl sice úspěšný, avšak od Edisona nedostal ani penci. Rozhněvaný a zklamaný Tesla opustil Edisona a začal propagovat střídavý proud sám.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Tesla se po odchodu od Edisona snažil za pomocí různých sponzorů prosadit střídavý proud. Získal vybavenou laboratoř a začal pracovat na vylepšení transformátorů a všeobecně systému distribuce střídavého proudu. Přelomové je pro jeho snahu setkání s Georgem Westinghousem. Ten Teslovi přednesl velmi lukrativní nabídku na výstavbu elektrárny, kterou vynálezce přijal.

Nemorální kampaň[editovat | editovat zdroj]

Edison cítil v Teslově výzkumu ohrožení jeho podnikatelských aktivit, zvláště pak jej znepokojovala spolupráce srbského vynálezce s Westinghouse Electric Corporation. Zahájil tedy kampaň, která měla jejich snahu zdiskreditovat. Edison například prohlásil: „Mým osobním přáním je zcela zakázat používání střídavého proudu. Je stejně nebezpečný jako zbytečný a je naprosto k ničemu.“ nebo: „Westinghouse je posel smrti. Jakákoliv jím vyvíjená zařízení dříve nebo později uživatele zabijí.“

Jako součást kampaně bylo představeno i elektrické křeslo, na kterém byl usmrcen na smrt odsouzený vrah William Kemmler. Kromě této snahy také Edisonovi zaměstnanci demonstrovali účinky střídavého proudu tak, že veřejně usmrcovali živá zvířata střídavým proudem. Proudem byl usmrcen i slon (který byl již předtím určen k utracení), což bylo natočeno a vznikl film s názvem Electrocuting an Elephan. Ve společnosti to vzbudilo silné pohoršení a kampaň byla úřady považována za nemravnou a nezákonnou. Úřady pak Edisonovi uložily pokutu a Edison musel s kampaní přestat.

Chicago 1883[editovat | editovat zdroj]

Tato kampaň s Teslovými snahami ani jím samotným nijak neotřásla, ba naopak. Tesla prohlásil svoje odpůrce za parazity, kteří se snaží zničit jeho dosavadní práci a dále pokračoval ve svých snahách. V roce 1893 se v Chicagu konala výstava, která měla být osvětlena elektrickým proudem. Edison se se svojí přihlásil jako první. Cena, za kterou by proud na výstavu dodal byla však dvakrát větší, než cena, za kterou by proud dodal Tesla. Tesla tedy zakázku dostal a předvedl úctyhodný výkon - 200 lamp a světel vytvořilo překrásnou kulisu pro výstavu a všechny nadchla myšlenka stejného systému pouličního osvětlení ve všech městech.

Konec konfliktu[editovat | editovat zdroj]

Definitivní porážkou Edisona se stal jeho neúspěch snahy o získání zakázky na stavbu vodní elektrárny na Niagarských vodopádech. Tu naopak získal Tesla za podpory sponzorů, především pak Westinghouse Electric Corporation a o pár let později byla elektřina z elektrárny vedena až do New Yorku, což by Edisonův systém nedokázal.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Video o vynálezech a životě Nikoli Tesly

Válka proudů

Související články[editovat | editovat zdroj]