Václav Klement

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Václav Klement

Václav Klement (16. říjen 1868 Velvary12. srpen 1938 Mladá Boleslav) byl český knihkupec a později podnikatel, zakladatel automobilky Laurin a Klement v Mladé Boleslavi.

Roku 1896 si koupil Klement jako technický nadšenec jízdní kolo od drážďanské firmy Seidel & Naumann. Později se však porouchalo, proto Klement napsal firmě český dopis s žádostí o opravu. Firma mu odpověděla velmi stručně v tom smyslu, že požaduje-li odpověď, musí zákazník používat „pro nás srozumitelný jazyk“. Tato odpověď Klementa natolik rozčilila, že se následně rozhodl společně s Václavem Laurinem nejdříve opravovat a později vyrábět jízdní kola.

Tak byla založena v Mladé Boleslavi firma Laurin a Klement. Vzhledem k úspěšnému prodeji jízdních kol vyráběla společnost od roku 1899 motocykly (značky Slavia) a protože i jejich prodej stoupal, začala roku 1905 s výrobou automobilů. V roce 1925 došlo ke spojení se Škodovými závody v Plzni; tak zanikla značka Laurin a Klement a vznikl výrobce automobilů jehož dnešním nástupcem je Škoda Auto.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Václav Klement na německé Wikipedii.