Ursula von der Leyenová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová

Úřadující
Ve funkci od: 17. prosince 2013
Kancléř Angela Merkelová
Předchůdce Thomas de Maizière

Ve funkci:
30. listopadu 2009 – 17. prosince 2013
Kancléř Angela Merkelová
Předchůdce Franz Josef Jung
Nástupce Andrea Nahles

Ve funkci:
22. listopadu 2005 – 30. listopadu 2009
Kancléř Angela Merkelová
Předchůdce Renate Schmidtová
Nástupce Kristina Schröderová

Narození 8. října 1958 (56 let)
Ixelles, BelgieBelgie Belgie
Národnost německá
Politický subjekt CDU
Choť Heiko von der Leyen
Rodiče Ernst Albrecht a Adele Albrecht
Děti 7
Vzdělání

Westfälische Wilhelms-Universität Münster
Medizinische Hochschule Hannover

Náboženství Luteránské
Webová stránka http://www.ursula-von-der-leyen.de/
Commons Kategorie Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyenová, nepřechýleně Ursula von der Leyen, rozená Ursula Gertrud Albrecht (* 8. října 1958, Ixelles, Bruselský region, Belgie), je německá politička za Křesťanskodemokratickou unii (CDU). Od 17. prosince 2013 je spolkovou ministryní obrany. V letech 2005-2009 byla spolkovou ministryní pro rodinu, seniory, ženy a mládež v první vládě Angely Merkelové a v letech 2009-2013 byla spolkovou ministryní práce a sociálních věcí v druhé vládě Angely Merkelové.

Původ a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Pochází z politicky aktivní rodiny, její otec Ernst Albrecht byl významný politik Křesťanskodemokratické unie a dlouholetý ministerský předseda spolkové země Dolní Sasko (1976-1990). Narodila se v Ixelles v Belgii v době, kdy tam její otec pracoval pro Evropské společenství, a žila tam až do svých svých 13 let, kdy se rodina v roce 1971 přestěhovala do Lehrte. Vystudovala ekonomii na universitách v Göttingenu (Georg-August-Universität), Münsteru (Westfälische Wilhelms-Universität) a Londýně (London School of Economics) a následně medicínu v Hannoveru (Medizinische Hochschule Hannover). V letech 1992 až 1996 žila ve Stanfordu ve Spojených státech amerických, kde její manžel pracoval na Stanfordově univerzitě.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Členkou CDU je od roku 1990, ale až v roce 1999 začala být skutečně politicky aktivní. V roce 2003 byla zvolena do parlamentu (Landtag) Dolního Saska. Do Německého spolkového sněmu byla zvolena na podzim 2009. Po rezignaci Horsta Köhlera byla v médiích zmiňována jako možná kandidátka na funkci německého prezidenta.[1]

Po volbách do Německého spolkového sněmu dne 22. září 2013 se obšírně diskutovalo o otázce, který úřad získá Ursula von der Leyenová ve spolkové vládě, až bude tato nově ustanovena. Podle zpráv byla jednou ze dvou kandidátů na post ministra zahraničních věcí spolu s Wolfgangem Schäublem, a to pro případ koalice CDU/CSU se sociálně-demokratickou stranou SPD, která údajně požadovala křeslo ministra financí, jež doposud zaujímal právě Schäuble.[2] Ten však ministrem financí zůstává, zatímco ministrem zahraničních věcí se po několika letech opět stává politik SPD Frank-Walter Steinmeier. Ursula von der Leyenová byla dne 17. prosince 2013 jmenována spolkovou ministryní obrany a stala se tak historicky první ženou v tomto úřadě.[3]

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Původním povoláním je lékařka, je vdaná za profesora medicíny a podnikatele Heika von der Leyen a má s ním sedm dětí. Kromě němčiny ovládá na úrovni mateřské řeči také francouzštinu a dobře mluví i anglicky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Ursula von der Leyenová ve Wikimedia Commons V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ursula von der Leyen na anglické Wikipedii.

  1. V Německu zvolí nového prezidenta 30. června, velké šance má žena. lidovky.cz [online]. 2010-6-1 [cit. 2010-6-2]. Dostupné online.  
  2. Severin Weiland: Westerwelle-Nachfolge: Amt sucht Minister (Westerwelleho následnictví: Úřad hledá ministra), [1]
  3. LAVIČKA, Václav. Merkelová jako Adenauer a Kohl. V její vládě nejvíc překvapuje první ministryně obrany. iHNed.cz [online]. 2013-12-17 [cit. 2013-12-17]. Dostupné online.