Ukrajinská povstalecká armáda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlajka užívaná UPA a ukrajinskými nacionalisty

Ukrajinská povstalecká armáda, UPA byla ozbrojená jednotka Organizace ukrajinských nacionalistů, přesněji řečeno frakce Stepana Bandery (OUN-B); její příslušníci byli proto zjednodušeně označováni jako Banderovci. Vznikla během 2. světové války na Ukrajině v roce 1942, prvním velitelem byl Dmytro Kljačkivskyj /Klym Savur/(1942 - 1943), Roman Šuchevyč /Taras Čuprinka/ (1943 - 1950) a Vasyl Kuk /Lemiš/ (1950 - 1954), působila především v oblastech Volyně a Haliče. Bojovala za nezávislost Ukrajiny.

V roce 1944 měla zhruba 35 000 členů.

Po 2. světové válce působila proti polské i sovětské moci, osamocena a bez podpory, a byla postupně likvidována Rudou armádou, milicí i jednotkami NKVD. Příslušníci, často i s rodinami pak byli popraveni nebo vysídleni. Zoufalým činem byl pokus některých jednotek se probojovat do Rakouska a Západního Německa přes území Československa.

V roce 1947 během Akce Visla byla organizace zlikvidována v jihovýchodní části Polska; na východě a severovýchodě Slovenska probíhaly paralelně operace československých ozbrojených složek. Poslední jednotka UPA na území SSSR byla zlikvidována až v roce 1960 v Těrnopilské oblasti.