Uhelná elektrárna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Uhelná elektrárna je tepelná elektrárna, která využívá spalování uhlí pro získání tepelné a elektrické energie. Jedná se o technologický celek, který vyrábí elektrickou energii přeměnou z chemické energie vázané v palivu (hnědé nebo černé uhlí) prostřednictvím tepelné energie.

Proces výroby energie[editovat | editovat zdroj]

Úprava uhlí a jeho skladování

Úprava uhlí[editovat | editovat zdroj]

Uhlí je třeba nejdříve vytřídit od nečistot (kameny) a přetřídit v úpravně uhlí, kde je nadrceno na požadovanou velikost (uhelný prach). Úpravny uhlí jsou buď přímo v nebo vedle elektrárenského komplexu. Následně je pomocí pásových dopravníků transportováno na elektrárnu do části zauhlení. [1]Zauhlení slouží jako zdroj paliva v případě odstávky na úpravně uhlí. Nejčastěji se jedná o ohraničenou deponii uhlí, kde je stále udržováno určité množství zásob uhlí. Nově příchozí uhlí je rozhrnováno buldozery. V krajní části této deponie nebo přímo pod ní se nacházejí zásobníky ve tvaru násypky (až 15 m hluboko). Ze zásobníků je uhlí mechanicky shrabováno na pásové dopravníky,které uhlí transportují na kotelnu elektrárny. Na kotelně se nachází "uhelné bunkry". Každý takovýto bunkr zásobuje "uhelný mlýn". Uhelné mlýny jsou v přízemí kotelny. Z "bunkru" je uhlí dopraveno do mlýna kde je rozemleto na nejjemnější frakci a spolu z předehřátým vzduchem je vyfukováno do hořáků a přímo do spalovací části kotle.

Pyrolýza[editovat | editovat zdroj]

Nadrcený uhelný prach se „vstřikuje“ do kotle, kde tak dochází ke kvalitnějšímu spalování, než u starších technologií.

Spaliny[editovat | editovat zdroj]

Spaliny vzniklé při spalování uhlí putují přes elektrostatický odlučovač a filtry k odsíření. Až poté jsou spaliny vypouštěny do ovzduší.

Parní turbína elektrárny

Přeměna energie[editovat | editovat zdroj]

Teplo vzniklé spalováním rozdrceného uhlí v kotli ohřívá primární okruh s vodou. Voda se postupně mění na páru o teplotě až 500 °C, která roztáčí lopatky turbíny. Ta prostřednictvím alternátoru generuje elektrickou energii, která je pak pomocí transformátorů vyvedena do rozvodné sítě.

Chlazení[editovat | editovat zdroj]

Demineralizovaná voda použitá v procesu prochází přes kondenzátor, kde se vysráží, část putuje dál do procesu a část do chladících věží, kde se odpaří.

Účinnost[editovat | editovat zdroj]

Účinnost přeměny energie je dosud nízká – i v nejmodernějších elektrárnách se pohybuje nejvýš kolem 45 %.

Uhelné elektrárny v Česku[editovat | editovat zdroj]

Elektrárna Opatovice nad Labem

Seznam nejvýznamnějších uhelných elektráren v Česku. Některé z nich zahrnují více v principu samostatných elektrárenských bloků: např. elektrárna Mělník je technologický komplex tří elektráren označovaných Mělník I až Mělník III.

Související informace naleznete také v článku Seznam tepelných elektráren v České republice.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nové zauhlování elektrárny v Ledvicích s moderními prvky automatizovaného řízení snížilo emise