Typ 99

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Type 99
Tank Type 99 Revoluční Vojenské muzeum Číny v Pekingu v roce 2007
Tank Type 99 Revoluční Vojenské muzeum Číny v Pekingu v roce 2007
Základní charakteristika
Posádka 3/4
Délka 11 m
Šířka 3,4 m
Výška 2,2 m
Hmotnost 36,6 t
Pancéřování a výzbroj
Pancéřování Kompositní s ERA
Hlavní zbraň 125mm kanón
Sekundární zbraně hlavní kulomet 12,7 mm ; osový kulomet 7,62 mm
Pohon a pohyb
Pohon Dieselový s kapalinovým chlazením
1100 kW (1500 hp)
Odpružení torzní tyče
Max. rychlost 80 km/h
Poměr výkon/hmotnost 27,4 hp/tunu
Dojezd 450 km, 600 km s přídavnými nádržemi

Typ 99 je známý také podle označení ZTZ-99 a WZ-123, je postaven na základě vylepšení typu 98G, patří do třetí generace bitevních tanků postavených armádou Čínské lidové republiky. Oproti starším typům tanků jako je Typ-59, Typ 69/79 a Typ 88 se navýšila palebná síla, mobilita a opancéřování.

Přestože se neočekává výroba ve velkém počtu kvůli jeho ceně v porovnání s ekonomičtějším typem 96, je nejpokročilejším bitevním tankem vyvinutým Čínou.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Představení tanku proběhlo v říjnu 1999 během národní přehlídky. Poté byl zařazen do služby pro na provozní zkoušky, na jejíchž základech měl být vývoj tanku dokončen.

Tato výrobní verze byla pojmenována Typ-98, název pozdější verze Typ-98G. Konečná vývojová verze byla pojmenována Typ-99 a představen a v roce 2001.

Oficiální označení výrobce je pravděpodobně ZTZ-99. Tank je též znám pod pracovním označením WZ-123 MBT. Cena za jeden kus je více než 16 milionů juanů. (v roce 2006, 1.6milionů EUR nebo 2 milionu USD).

Nejenom kvůli jeho vysoké ceně nebude tank zaveden do služby ve vysokém počtu, tak jako dřívější modely (např. Typ-59)

Typ 98[editovat | editovat zdroj]

Po nákupu 100 tanků T-80 z Ruska v srpnu 2007, bylo rozhodnuto včlenit některé jeho rysy do další generace čínských bojových tanků (MBT), protože tehdejší generace čínských tanků byla oproti němu již technicky zaostalá. Výsledkem byl nový tank z podvozkem podobající se podvozku tanků T-72 nebo T-80.

Typ 98[editovat | editovat zdroj]

Type 98

Tento model je jedinečný mezi čínskými návrhy jelikož má 4 členy posádky, a to kvůli absenci automatické nabíjení. Důvodem bylo, že Čína vyvinula vlastní munici, v západním stylu, kdy hlavice a její pohon tvoří jeden celek, místo dvou oddělených částí. Což mělo za následek, že Rusy vyrobené automatické nabíjecí zařízení, nemohlo být použito. Proto je u tohoto typu tanku nabíjení ruční, místo automatického jako u Typu 90.

Typ 98G[editovat | editovat zdroj]

Hlavní změnou je vytvoření nového systému automatického nabíjení vhodného pro čínskou munici, takže posádka mohla být zmenšena na tři muže. Pohonná jednotka s převodovkou je domácí 150HB, což je vznětový (dieselový) motor o výkonu 1200 k (883 kW).

Typ 99[editovat | editovat zdroj]

Poslední typ byl postaven z Typu 98G, a to vylepšením pohonu. Byl do něho vložen vodou chlazeným dieselový motor o výkonu 1500 hp.

Design[editovat | editovat zdroj]

Vzhled byl ovlivněn ruským T-72 a německým Leopard 2. To přináší novinky do ČLA (Čínská Lidová Armáda), jako je např. svažování pancéřování věže pro větší ochranu. Prostor řidiče je vpředu, a bojový prostor přímo za ním a pohon v zadní části; je to kombinace vlastností ruských a západních tanků.

Pro možnost většího množství munice, je věž tanku větší, oproti typu 90, což mělo za následek vepředu vzniku spáry mezi věží a spodkem. Což může být velkou nevýhodou během bitvy (stejně jako např. převis na německém Leopardu 2 a Izraelské Merkavě). Odkrytím upevnění věže se zvyšuje pravděpodobnost kritického zásahu zepředu.

Toto však nebude mít takový efekt jako ve druhé světové válce, jelikož moderní kineticko-energetické protipancéřové podkaliberní střely (APFSDS) se chovají rozdílně, oproti tradičním kaliberním průbojným střelám. Rysem Leopardu 2A5 a 2A6 je také klín na přední straně věže, který je úmyslně konstruován takovýmto způsobem proto, aby při zasáhnutí střelu APFSDS odklonil. Toto místo je úderem extrémně ohroženo, tak moc, že potřebný zásek, tudíž zabrání průniku do věže. Tento projektil stálé odevzdá kinetickou energii do věže, ale ne způsobem, který by mohl způsobit průnik přes pancíř.

V nástavbách Typu 99 také postrádáme rysy, často použité na západních MBT, které minimalizují škody od víceúčelových střel na chemicko-energetické bázi (HEAT). Příkladem může sloužit pancíř přepážky oddělující prostor posádky od paliva a munice. Vrchní deska konstruována na odvod tlaku pro případ výbuchu také chybí. Toto může vést k zmenšení funkčnosti v boji, jak se ukázalo v roce 1991 při válce v Zálivu.

Tank má též aktivní laserovou obranu. Konstruktéři říkají, že je tank schopen zjistit jeho zaměření pomocí laseru a poté pak přesné umístění tohoto útočníka, zatímco výkonný laser může poškodit nebo zničit nepřátelskou optiku. Laser může být též použit pro bezpečné komunikační zařízení.

Hlavním konstruktérem Typu 99 je Ču Jušeng (祝榆生), rodák z Čchung-čchingu, který ztratil pravou ruku při nehodě během zkoušek minometné munice v lednu 1948. Když v polovině 80. let práce na projektu začaly, byl Ču Jušeng už v důchodu, ale vzhledem k nedostatku zkušených konstruktérů se vrátil. Zástupcem hlavního konstruktéra byl Wang Čerung (王哲荣). Za svou práci dostali po roce 2000 ocenění od Čínské zbrojní skupiny (Chinese Arms Industrial Group Co.).

Výzbroj[editovat | editovat zdroj]

Hlavní výzbrojí je 125mm dělo s hladkým vývrtem (tzv. smoothbore) s automatickou výměnou munice. Naproti původním zprávám, že to bude licencovaná ruská zbraň 2A46, to je nakonec dělo odvozené z čínského 120mm děla z hladkým vývrtem. Automatické zavedení je nicméně vyvinuto z ruského automatického podavače z T-80 pro použití čínské munice.

Střelivo použitelné v tomto tanku zahrnuje podkaliberní průbojné střely s šípovou stabilizací (APFSDS), kumulativní protipancéřové střely (HEAT) a tříštivotrhavé střely (HE-FRAG). Čína má údajně také vyrobeny ruské AT-11, což jsou laserem naváděné protitankové řízené střely(ATGM), které mohou být odpalovány z 125mm děla. Číňané také zkušebně vyrobili protipancéřová podkaliberní střelu obsahující průbojné jádro z ochuzeného uranu tzv. DU jádro použitelnou v Typu 99.

Pancéřování[editovat | editovat zdroj]

Současné kompozitní opancéřování typu 99/ZTZ-99 je neznámé. Z fotek je patrný nějaký druh kompozitních materiálů, přesněji Al2O3.

Také jsou rozdíly mezi opancéřováním ukázaném na nynějším Typu 99 a jednom, který byl viděn v roce 2004. Další zajímavostí je nápadná podoba čelního pancíře Typu99 a opancéřováním věže pákistánského tanku Al-Khalid, které se skládá s několika pancířů složených z ERA (reaktivní pancíř Blazer). Je to ale pouze spekulace.

Jiná teorie říká že pancíř není ERA, ale kompozitní vrstvy v jednom tvaru. Soudí se, že takové bloky jsou příliš velké, aby mohli být použitelné podobně jako ERA, potom by jeden výbuch vedl vytvoření jedné velké nechráněné ploše. Dalším faktem na podporu tohoto je, že armády východního bloku měli dvě skupiny pancířů po připevnění. Uplatnění ERA bloků ve válečném stavu a kompositních v době míru. Protože údržba ERA bloků během provozních podmínek je jednak drahé tak i nebezpečné.

Pohon[editovat | editovat zdroj]

Typ 99 je poháněn vodou chlazeným dieselovým motorem s turbodmychadlem o výkonu 1500 hp odvozeného od německého technologie MB871ka501. Byl vytvořen na základě německého Mb871ka501 technologie. V jeho bojové váze 54 t, dává výkonový poměr 27,78. Nejvyšší rychlost je 80 km/h a 60 km/h při průjezdu terénem. Zrychlení z 0 na 32km/h je za 12 sekund. Převody dopředu 7 a jeden na zpátečku.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Type 99 na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]