Troodon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox

Troodon
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 75-65 miliony let
Velmi, velmi, velmi nepravděpodobný vzhled troodona, obrázek je totiž bez peří. Více pravděpodobný vzhled troodona naleznete na dolním obrázku.
Velmi, velmi, velmi nepravděpodobný vzhled troodona, obrázek je totiž bez peří. Více pravděpodobný vzhled troodona naleznete na dolním obrázku.
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Infrařád: Tetanurae
Čeleď: Troodontidae
Rod: Troodon
Binomické jméno
Troodon formosus
Leidy, 1856
Synonyma
  • Polydontosaurus Gilmore, 1932
  • Stenonychosaurus Sternberg, 1932
  • Pectinodon Carpenter, 1982
Pravděpodobný vzhled troodona.

Troodon („zraňující zub“) byl drobným dinosaurem, který žil asi před 75 - 65 miliony let. Jeho fosílie byly nalezeny v kanadské Albertě, americkém Wyomingu a Montaně.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Byl to asi 2 metry dlouhý, 1 metr vysoký a 60 kilogramů vážící teropod. Reprezentoval v rámci skupiny Deinonychosauria čeleď úspěšných lovců Troodontidae. Troodon měl protáhlou štíhlou lebku s malými, trojúhelníkovými zuby, velkýma, dopředu směřujícíma očima, a velkým mozkem. Měl také dlouhý ocas, který ale na rozdíl od deinonycha nebyl vyztužen zkostnatělými šlachami. Dále disponoval chápavými předními končetinami, které zřejmě spolu s nebezpečným pohyblivým drápem na druhém prstě zadních končetin, pomáhaly přidržet a zabít kořist. Jiní paleontologové se domnívají, že tito dinosauři pomocí srpovitých drápů šplhali po stromech. Tato teorie však dosud není potvrzená a vzhledem ke skutečnosti, že u velociraptora se využití za účelem usmrcení potvrdilo, je možné, že jejím primárním účelem skutečně mohlo být drásání kůže oběti. Troodon se pravděpodobně živil drobnými obratlovci (nejspíše mláďaty jiných dinosaurů, savci a ještěrkami). Díky velkým očím viděl dobře i za ranního a večerního šera, kdy vycházel na lov. Podobal se tedy, silou a postavením v přírodě, dnešním rysůnm, ptřípdně pumám. Je však možné, že to byl všežravec.

Inteligence[editovat | editovat zdroj]

Relativní velikost mozku troodona je jedna z největších mezi známými neptačími dinosaury (EQ až 6,5 – tedy 6,5krát větší mozek, než má stejně velký krokodýl) a je modelovým rodem dinosaura pro hypotézy o inteligentních dinosaurech (dinosauroidech). Podle některých výpočtů měl však ještě vyšší hodnotu EQ jiný teropodbambiraptor, a to dokonce snad 12,5–13,8 (což by znamenalo inteligenci srovnatelnou například s dnešními šelmami a mnohem vyšší, než má jakýkoliv dnešní plaz).Ovšem bylo objeveno pouze mládě bambiraptora které mělo k poměru k tělu mnohem větší hlavu.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Trpasličí Troodon se objevuje ve dvou dílech pseudo-dokumentu Dinosaur Planet (díly Pod's Travels a Little Das hunt), stejně jako ve 3. dílu dokumentu Planet Dinosaur s názvem Poslední zabijáci. V tomto dokumentu tři troodoni oddělili jedno edmontosauří mládě a začali ho drásat a kousat, ovšem přiběhla matka, jednoho troodona zabila a další dva zahnala. Dalšího rána však edmontosauří mládě na na důsledky zranění zahyne a troodoni si pochutnají na jeho mršině.

Troodon se objevuje v šestém díle fiktivně-dokumentární série Prehistorický park. Jako snadná kořist je Troodon zobrazen také v dokumentu Země Albertosaura. V roce 2011 jej znovu přivedli k životu tvůrci filmu Putování dinosaurů, který zobrazoval Troodona jako opeřeného dinosaura, který přežívá drsnou zimu v arktické divočině.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Currie, P. J. (1987). "Bird-like characteristics of the jaws and teeth of troodontid theropods (Dinosauria, Saurischia)." Journal of Vertebrate Paleontology, 7: 72-81.
  • Currie, P. J. (2005). "Theropods including birds." In: Currie & Koppelhus, Dinosaur Provincial Park, Indiana University Press, Bloomington. Pp 367–397.
  • Norman, D. B. (1985). The Illustrated Encyclopedia of Dinosaurs. Salamander Books, London.
  • Russell, D. A. and Séguin, R. (1982). "Reconstruction of the small Cretaceous theropod Stenonychosaurus inequalis and a hypothetical dinosauroid." Syllogeus, 37, 1-43.
  • Russell, D. A. (1987). "Models and paintings of North American dinosaurs." In: Czerkas, S. J. & Olson, E. C. (eds) Dinosaurs Past and Present, Volume I. Natural History Museum of Los Angeles County/University of Washington Press (Seattle and Washington), pp. 114–131.
  • Úžasný svět dinosaurů, nakl. Triton, 2009
  • Dokument Planet dinosaur