Trani

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Trani
Catedraleditrani.jpg
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 7 m n. m.
stát: Itálie Itálie
oblast: Apulie
provincie: Barletta-Andria-Trani
Trani
Red pog.png
Trani
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 102,08 km²
počet obyvatel: 55 819 (31. 10. 2012)
hustota zalidnění: 547 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.comune.trani.bt.it
PSČ: 76125

Trani je italské město v oblasti Apulie, od roku 2009 jedno ze tří hlavních měst Provincie Barletta-Andria-Trani. V roce 2012 zde žilo 55 819 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínky o městě Turenum jsou v Tabule Peutingerianě, kopii antického itirenáře, která vznikla ve 13. století. Město bylo poté okupování Langobardy a Byzantinci. První jisté zmínky o městském osídlení v Trani jsou nicméně až z 9. století.

Největší rozkvět zažilo město v 11. století, kdy se stalo sídlem biskupa namísto Canosy, zničené Saracény. Místní přístav zaznamenal velký rozvoj hlavně díky tomu, že byl výhodným místem, odkud mohly začínat křížové výpravy. V roce 1000 vydalo Trani Ordimenta Maris, které jsou dnes považovány za nejstarší námořní kodex ve středověku. V té době se ve městě usídlily rodiny z hlavních italských námořních republik (Amalfi, Pisa a Benátky); v Trani už také žila největší židovská komunita v jižní Itálii, která tvořila ekonomické jádro obyvatelstva. Trani mělo ve 12. století konzula v Benátkách i mnoha městech v severní Evropě, což dokazuje jeho význam ve středověku.

Sousední obce[editovat | editovat zdroj]

Andria, Barletta, Bisceglie, Corato (BA)

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]