Toy Story

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Toy Story – Příběh hraček
Původní název Toy Story
Jazyk angličtina
Délka 77 minut
Žánr moderní pohádka
Scénář Joss Whedon
Andrew Stanton
Joel Cohen
Alec Sokolow
Režie John Lasseter
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Tom Hanks
Tim Allen
Produkce Bonnie Arnold
Ralph Guggenheim
Hudba Randy Newman
Střih Robert Gordon
Lee Unkrich
Výroba a distribuce
Premiéra USA 22. listopadu 1995
the Czech Republic 11. dubna 1996
Distribuce Walt Disney Pictures
Rozpočet 30 mil. $
Tržby 354,3 mil. $
Předchozí a následující díl

Toy Story 2: Příběh hraček
Toy Story 3: Příběh hraček
Toy Story – Příběh hraček na IMDb

Toy Story – Příběh hraček je celovečerní americký animovaný film. Natočil jej roku 1995 režisér John Lasseter. Film byl kompletně vyroben pomocí počítačové grafiky společností Pixar Animation Studios a uveden společnostmi Walt Disney Production a Buena Vista Distribution. V roce 2008 ho Americký filmový institut zařadil mezi 10 nejlepších animovaných filmů na světě.

Hlasy postaviček v originále namluvili herci jako Tom Hanks, Tim Allen, Don Rickles, Jim Varney, Wallace Shawn, John Ratzenberger, Annie Potts, John Morris, a Erik von Detten. Pokračování příběhů Toy Story 2: Příběh hraček bylo uvedeno v roce 1999, další pokračování Toy Story 3 mělo premiéru v roce 2010.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Andy je malý chlapec, který si rád hraje se svými hračkami. Má panáčka s bramborovou hlavou, umělohmotného dinosaura Rexe, ale jeho neoblíbenější hračkou je figurka kovboje jménem Woody. Když Andy není ve svém pokoji, jeho hračky ožívají. Když se v domě chystá oslava dalších Andyho narozenin, hračky mají strach, že Andy dostane nějakou novou hračku, která zaujme jejich místo. Jako velké překvapení k těmto narozeninám Andy dostane figurku Buzze Rakeťáka, kterého si ostatní hračky brzy oblíbí, nemá ho rád jenom Woody, protože Buzz se místo něho stane Andyho nejoblíbenější hračkou. Buzz však neví, že je jenom hračka, myslí si, že je skutečný, a chce se vrátit na svoji planetu.

Woody Buzze ve vhodném okamžiku srazí z okna, čímž si ale znepřátelí ostatní hračky, které ho dokonce chtějí zabít. K tomu však nedojde, protože si Andy Woodyho vezme s sebou do restaurace. Cestou při zastávce na benzínové stanici se Woody pustí do Buzze, který před jejich odjezdem skočil na dodávku. Navzájem se srazí z dodávky a zatímco se perou, dodávka odjede. Buzz si stále neuvědomuje, že je jen hračka. Nechá se ale přesvědčit, aby vyšplhali na náklaďák, pomocí kterého se dostanou do restaurace za Andym. Buzz se stále chce vrátit na svoji planetu a vyšplhá na automat s hračkami. Když jde Woody za ním, obě hračky si vezme a odnese Sid Phillips, který bydlí v domě vedle Andyho a o kterém je známo, že hračky jen pro zábavu mučí a ničí. Odnese si je domů, kde Sid Woodymu popálí čelo. Obě hračky se v době Sidovy nepřítomnosti snaží z jeho domu uprchnout a při jejich pokusu je po domě honí Sidův pes Scud, který je trénovaný na ničení hraček. Buzz se také z televizní reklamy dozví, že je jen hračka. Je zdrcený a pokusí se jako blázen vyletět z okna, ale spadne a zlomí si jednu ze svých paží. Woody se pokusí přejít do sousedního domu po drátech s vánočními světly, ale ostatní hračky světla shodí dolů. Sid si domů přinese raketu na odpálení, kterou připevní k Buzzovi a s kterou ho chce vypustit. Woody se o Buzze, který se stal jeho jediným kamarádem, bojí, přesvědčí Sidovy strašidelné hračky a spolu s nimi Buzze zachrání. Andyho rodina se ze sousedství stěhuje a Buzzovi a Woodymu se společně podaří dostat se na jejich stěhovací vůz, Woody znovu získá důvěru a přátelství ostatních hraček a všechny jsou šťastné v novém domě.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Tom Hanks Woody
Tim Allen Buzz Rakeťák
Don Rickles Pan Brambůrek
Wallace Shawn Rex
Jim Varney Jezevčík Slinky
John Morris Andy
Erik von Detten Sid

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]