Tisíc a jedna noc (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Tisíc a jedna noc (turecky Binbir Gece) je turecká telenovela vysílaná v letech 2006–2009. Natočeno bylo 90 dílů, pro vysílání v ČR a SR, ale i v Chorvatsku však byly jednotlivé díly rozděleny na polovinu, čímž vzniklo 180 epizod (183 na Slovensku), každá o délce 40 minut.[1] V České republice ji vysílala TV Nova od 6. února 2011 do 22. srpna 2011.[2] Kromě Česka byla vysílána nebo je vysílána i na Slovensku, v Chorvatsku, Rumunsku, Bulharsku, Turecku, Řecku i na Ukrajině. Její zařazení v hlavním vysílacím čase na TV Nova se ukázalo jako velmi kontroverzní,[3][4] a Nova její vysílací čas jen pár dnů po uvedení upravila a přesunula její vysílání na podvečerní dobu.[5] K 24. únoru 2011 byl seriál v rámci žebříčků Česko-Slovenské filmové databáze (ČSFD) řazen na 17. místě nejhorších seriálů (na základě 3541 hodnocení).[6] Naproti tomu na Internet Movie Database (IMDb) má seriál ke stejnému datu hodnocení 5.3 z 10 (na základě 822 hodnocení).[7] Podle statistik IMDb má největší podporu u věkové skupiny starší 45 let a celkově se těší vyšší podpoře u žen, než-li u mužů.[7]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Mladá vdova Šeherezáda pracuje jako architektka ve společnosti Binyapi, kterou vlastní dva přátelé Onur Aksal a Kerem Inceoglu. Šeherezádin malý syn Kaan trpí leukémií a ona potřebuje sehnat velkou finanční částku na operaci, která by mu zachránila život. Rodina jejího zesnulého manžela je sice bohatá, ale její tchán Burhan Evliyaoglu, který syna kvůli sňatku s ní vydědil, odmítá vnukovi a snaše pomoci. Ta proto o peníze požádá svého šéfa Onura, který ale vydání sumy podmiňuje tím, že s ním Šeherezáda stráví noc. Poté, co Šeherezáda kvůli synovi jeho nabídku přijme, nemůže Onur na společnou noc zapomenout a rozhodne se usilovat o Šeherezádinu ruku.

Rámcový děj seriálu je inspirován příběhem ze stejnojmenné knihy arabských lidových pohádek o králi Šahrijárovi, který po nevěře své manželky zanevřel na všechny ženy, a krásné vezírově dceři Šeherezádě, jež si díky své moudrosti a věrnosti dokázala získat jeho srdce. V seriálu jsou citovány verše z této knihy a jako hudební doprovod v něm byla použita suita Scheherazade od Nikolaje Rimskij-Korsakova.

Postavy, herci a dabing[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. IMDb - 1001 gece
  2. start
  3. Aktuální žebříček nejsledovanějších pořadů
  4. GLOSA: Jaká je telenovela z Turecka? Tisíc a jednu noc bychom s ní nepřežili
  5. Večery už turecké romantice patřit nebudou, Nova ji stáhla z hlavního času
  6. Žebříčky: Nejhorší seriály [online]. Česko-Slovenská filmová databáze, [cit. 2011-02-24]. Dostupné online.  
  7. a b User ratings for "1001 gece" [online]. Internet Movie Database, [cit. 2011-02-24]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]