Time For Prints

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Modelka ve fotografickém studiu, ilustrační snímek

Time For Prints (doslova čas za fotografie) s různými kombinacemi Time/Trade/Test For Prints/Portfolio, popřípadě s koncovkou CD, často zkracované na TFP resp. TFPCD či TFP/CD nebo i Time For Pictures fotky, v tomto termínu není upraveno záznamové medium. Fotky v případě Time For Picture se mohou předat v různých elektronických podobách, je to termín, který se používá v mnoha komunitách pojednávajících o fotografování.

Termíny Time/Trade For Prints/Portfolio by se daly přibližně přeložit jako čas/právo obchodu (výměnou) za zvětšeniny/portfolio (snímků). Případné „CD“ na konci zkratky pouze znamená, že toto portfolio bude předáno ve zdigitalizované podobě na kompaktním disku (Compact disk, CD).

Co TFP(CD) obnáší[editovat | editovat zdroj]

Jde v podstatě o dohodu mezi modelem a fotografem, která se týká fotografování a způsobu naložení se vzniklými fotografiemi. Fotograf obvykle nabídne bez nároku na honorář modelu sérii nejlépe zdařilých fotografií. Model jako protislužbu většinou fotografovi poskytne licenci pro použití pořízených fotografií a udělí fotografovi dohodnutý model release.

TFP je vlastně formou barteru – žádná ze stran neplatí té druhé peníze (za fotografování jako takové) – a prospěch z této dohody mají obě strany: model(ka) získá fotografie do svého „booku“, kterými se může prezentovat (například pro další zakázky, konkurzy apod.) a fotograf další referenci a fotografie do svého portfolia. TFP praktikují začínající, amatérští a poloprofesionální i profesionální fotografové, často bývá používáno k vyzkoušení kreativního záměru.

Co od TFP(CD) neočekávat[editovat | editovat zdroj]

Od TFP(CD) by se nemělo očekávat:

  • peníze (možná s výjimkou nákladů, které se samotným fotografováním přímo nesouvisejí a mohou být dohodnuty ad hoc, např. doprava)
  • „méněcenné“ chování fotografa vůči modelu – vztah a spolupráce mezi oběma by měla být profesionální a ve stylu „rovný s rovným“
  • apriori druhořadou kvalitu výsledných snímků – TFP není záminkou pro odbytí výsledné kvality
  • volné pojetí či výklad dané dohody – standardem bývá písemná smlouva, která alespoň bodově ale jasně shrnuje práva a povinnosti obou stran
  • nelimitovaná práva k užití ze strany fotografa – zejména u aktů by mělo být specifikováno, jakým způsobem je může fotograf použít. Fotografovi většinou zůstává copyright na fotografie, ale model(ka) by měla mít ve smyslu zákona určité slovo, co se týče způsobu použití. Z toho vyplývá, že použití konkrétních fotografií může být u TFP omezeno přáním druhého účastníka, toto často bývá u fotografií s aktovou tématikou nebo u nepovedených fotografií, případné omezení se může týkat i způsobu šíření, omezení může být např. i teritoriální.
  • nelimitované množství fotokopií pro model(ku) – pořizování fotokopií není levnou záležitostí a výtěžkem spolupráce pro model(ku) z TFP by od fotografa tedy mělo být „rozumné“ množství fotokopií přiměřené (reprezentovatelné) kvality.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]