The Rainbow

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
The Rainbow
Jazyk angličtina
Délka 113 minut
Žánr drama
Námět D. H. Lawrence
Scénář Ken Russell
Vivien Russell
Režie Ken Russell
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Sammi Davis
Paul McGann
Amanda Donohoe
Christopher Gable
David Hemmings
Glenda Jackson
Produkce Ken Russell
Hudba Carl Davis
Kamera Billy Williams
Střih Peter Davies
Výroba a distribuce
Premiéra 1989
Distribuce Columbia TriStar Home Video
The Rainbow na IMDb

The Rainbow je britská filmová adaptace románu D. H. Lawrence Duha. Natočil ji známý kontroverzní britský režisér Ken Russell v roce 1989. Snímek trvá 113 minut a pro otevřeně erotické scény byl ve většině států promítán pouze divákům starším osmnácti let.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Film se odehrává na přelomu 19. a 20. století a vypráví příběh mladé velšské dívky Ursuly Brangwen (Sammi Davis), která se v dětství marně snažila chytit duhu a stále směřuje za uspokojením svých snů, jak to jen jde. Pochází z movité rodiny, ale ráda by se živila sama. Nastupuje jako učitelka do přeplněné londýnské školy, kde je konfrontována s tvrdou realitou.

Složité je i její sexuální dospívání. Nejprve ji svede její učitelka tělocviku Winifred (Amanda Donohoe), která se jí snaží znechutit lásku k mužům. Ursula však Winifred seznámí se svým bohatým strýcem Henrym (David Hemmings) a nevěřícně sleduje, jak Winifred svede tentokrát Henryho a zanedlouho se za něj provdá. Ursula se zamiluje do mladého důstojníka polského původu Antona Skrebenského (Paul McGann), jenž ji i učiní ženou. Jeho naléhání po svatbě však oslyší, vztah ukončí a vydá se za dalším hledáním životního štěstí.

V hlavních rolích[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]