Textový editor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Textový editor je v informatice program (aplikace), který slouží k úpravám prostého textu neobsahujícího formátovací informace. Na rozdíl od textových procesorů, se kterými se často pletou,[1] postrádají textové editory schopnost měnit vzhled obsahu dokumentu. Zaměřují se pouze na vytvoření obsahu – například vytváření konfiguračních souborů, zdrojových kódů pro počítačové programy a podobně.

Terminologie[editovat | editovat zdroj]

Prostý text neobsahuje formátovací informace (velikost písmen, podtržení, kurzíva, nadpisy atd.), obsahuje pouze čitelný obsah (tisknutelné znaky – písmena, čísla a další speciální znaky). Nelze v něm nic skrýt (ani záměrně ani omylem). K jeho úpravě stačí jednoduché editory dostupné na všech platformách (například Poznámkový blok v Microsoft Windows, Vim v unixových systémech, TextEdit na Mac OS X atd.). Prostý text však vytvářejí i pokročilá vývojová prostředí.

Formátovaný text naproti tomu záměrně obsahuje formátovací (nebo jiné) informace, které mění vzhled výstupu. V některých případech jsou formátovací informace uloženy v podobě čitelných značek (HTML, XML, který používají OpenOffice.org, TeX), avšak jindy jsou formátovací informace uloženy v nečitelné podobě jako binární data, která neodpovídají tisknutelným znakům (soubory .DOC, .XLS a další z Microsoft Office, avšak kromě OOXML).

Textový procesor vytváří pomocí WYSIWYG prostředí formátované texty, které v současné době běžně tiskneme. Mezi nejznámější patří například Microsoft Office a OpenOffice.org. Profesionální sazba se vytváří pomocí složitějších DTP programů.

Textové editory[editovat | editovat zdroj]

Mezi textové editory patří:

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. V běžné řeči jsou všechny editory často označovány jako textové editory, i když se jedná o rozdílné aplikace, resp. o rozdílnou funkci těchto programů. Skutečným textovým editorem je v Microsoft Windows například Poznámkový blok. Naopak Microsoft Word by měl být označován jako textový procesor. Různá označení tak postihují formu práce editoru s textem.

Související články[editovat | editovat zdroj]