Terra nullius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Terra nullius je latinský výraz, který vychází z římského práva a znamená „země nikoho“, který byl převzat do mezinárodního práva a popisuje území, které nepatří žádnému státu.

V současné době je na zemi jen málo míst, které nepatří žádnému státu:

Bir Tawil

Na súdánsko-egyptské hranici je území v poušti zvané Bir Tawil, které má rozlohu 2060 km² a nepatří žádnému státu. Nárokuje si ho Američan Jeremiah Heaton, který zde chce založit království. V současné době čeká na uznání formálním správcem tohoto území, státem Egypt.[1]

Území podél Dunaje

V důsledku hraničního sporu mezi Chorvatskem a Srbskem, vznikly některé oblasti podél západního břehu Dunaje, na které si nenárokuje právo ani jedna strana. De facto je toto území spravováno Chorvatskem.

Území na chorvatsko-slovinské hranici

Brezovica pri Metliki je vesnice ležící v jihovýchodní části Slovinska, asi 50 km od Záhřebu.

Brezovica Žumberačka je chorvatská vesnice, která je exklávou (obklopenou slovinskou vesnicí).

Toto je potvrzeno oběma stranami na katastru map, ačkoliv hraniční čáry se mírně liší a vznikají zde menší území, které nikomu nepatří.

Antarktida

Zatímco některé země světa prohlásily své nároky na část Antarktidy, většinu Marie Byrd Land si nenárokoval nikdo. Toto území má přes 1 600 000 km².

Mezinárodní vody

Podle úmluvy OSN o mořském právu z roku 1982 se k mezinárodním vodám a mezinárodnímu mořskému dnu přístupuje podle principu společného dědictví světa.

Nebeská tělesa

Podle smlouvy o meziplanetárním prostoru z roku 1967 si žádný stát nesmí přivlastnit žádná nebeská tělesa. Avšak vzhledem k tomu, že v této smlouvě není psáno nic o jednotlivcích, si například Dennis Hope přivlastnil Měsíc a planety sluneční soustavy.

  1. http://www.novinky.cz/muzi/343249-otec-jak-ma-byt-dcera-chtela-byt-princeznou-a-tak-ji-v-africe-zalozil-kralovstvi.html [online]. .