Teroristický útok na Bostonský maraton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bombové výbuchy na Bostonském maratonu
1st Boston Marathon blast seen from 2nd floor and a half block away.jpg
Situace bezprostředně po prvním výbuchu
Místo Boston
Stát Massachusetts, USA
Souřadnice 42°20′59″ s. š., 71°4′44″ z. d.Souřadnice: 42°0′ s. š., 20°0′ v. d.
Druh útoku bombový útok
Typ zbraně bomba z tlakového hrnce
Datum 15. dubna 2013
Čas 20:45 SELČ
Usmrcených osob 3
Zraněných osob přes 170[1]
2013 Boston Marathon bombings map.png
Místa výbuchů

Teroristický útok na Bostonský maraton se stal 15. dubna 2013. Okolo 14:45 lokálního času (20:45 SELČ) cca 12 sekund po sobě vybuchly v cíli maratonu dvě bomby vyrobené z tlakových hrnců naplněných hřebíky a kuličkami z ložisek. Událost se odehrála u ulice Boylston Street, nedaleko Copley Square. Zemřeli tři lidé a přes 170 bylo zraněno. Útoky spáchali bratři Džochar a Tamerlan Carnajevovi, legální přistěhovalci ze severního Kavkazu, kteří v USA žili již několik let před útoky.

Oběti[editovat | editovat zdroj]

Tři oběti podlehly svým zraněním: osmiletý Martin Richard Dorchester, jehož matka Denise Richardová utrpěla poranění mozku a šestiletá sestra přišla o nohu, 29letá Krystle M. Campbellová, vedoucí restaurace z Medfordu a Lu Ling-c' (Lu Lingzi), 23letá postgraduální studentka na univerzitě v Bostonu z čínské Šanghaje.

18. dubna byl podezřelými zastřelen na kampusu MIT policista Sean Collier.

Útočníci[editovat | editovat zdroj]

Za útočníky byli označeni Čečenci Tamerlan a Džochar Carnajevovi. Ti žili v USA legálně od roku 2002, mladší Džochar získal americké občanství. Tamerlan byl bývalý boxer, byl ženatý a měl dítě, Džochar studoval vysokou školu.[2] Před pěti lety Tamerlan přilnul k islámu. Kvůli víře přestal boxovat, ačkoli se chtěl jednu dobu dokonce stát olympijským reprezentantem USA.[3]

Tamerlan byl 18. dubna zastřelen při přestřelce ve Watertownu a Džochar byl o den později policií dopaden taktéž ve Watertownu, kde se skrýval v lodi. Při přestřelce utrpěl zranění a byl ve vážném stavu dopraven do nemocnice.[4]

Omyly amerických občanů o původu teroristů[editovat | editovat zdroj]

Někteří občané Spojených států amerických zaměnili původ dvou teroristů, když se domnívali, že pocházejí z Česka namísto z Čečenska. V internetových diskuzích tak někteří Američané neznali skutečný název jimi kritizovaného státu.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Were you or was someone you know injured in the Boston marathon bombings? Share your story [online]. NBC News, [cit. 2013-04-17]. Dostupné online.  
  2. Atentátníci z Bostonu? Jeden miloval Borata, druhý byl premiantem školy [online]. Lidovky.cz, [cit. 2013-04-23]. Dostupné online.  
  3. Atentátník z Bostonu nutil matku k zahalování. Vlastní žena ho neznala [online]. Lidovky.cz, [cit. 2013-04-23]. Dostupné online.  
  4. V Bostonu dopadli podezřelého teroristu, je ve vážném stavu v nemocnici
  5. [1]