Terezie Neumannová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Terezie Neumannová (1926)

Terezie Neumannová, zvaná Resl von Konnersreuth (německy Therese Neumann, 8. nebo 9. dubna 1898 Konnersreuth18. září 1962 tamtéž), byla německá katolická mystička. Pocházela z chudé bavorské zemědělské rodiny. Světově známou se stala kvůli domnělým stigmatům, která se u ní pravidelně od roku 1926 objevovala.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako první z jedenácti dětí v rodině krejčího Ferdinanda Neumanna a jeho manželky Anny. Narodila se roku 1898 v noci na Velký pátek. V roce 1915 začala pracovat jako děvečka na statku v sousedství. V březnu 1918 pomáhala hasit požár. Poté onemocněla. Nejprve se u ní začaly projevovat příznaky vegetativního onemocnění, ale nemoc se začala dále zhoršovat. V září 1918 se začaly projevovat potíže se zrakem. V březnu 1919 úplně oslepla a přechodně také ohluchla. Projevovala se u ní také epilepsie. Další měsíc postupně začala ochrnovat. V důsledku dlouhé nemoci trpěla proleženinami a měla na zádech a na nohou velké rány. V roce 1923, v den blahořečení Terezie z Lisieux, se jí vrátil zrak; v roce 1925, v den prohlášení její patronky za svatou, zmizelo ochrnutí.

Ve Svatém týdnu 1926 měla vidění trpícího Krista a po něm se jí vtiskly do těla Kristovy rány. Stigmata, která se u ní objevila, stejně jako krvácení z očí, vedla k velkým návalům návštěvníků. Na Velký pátek se u ní objevilo 5000 návštěvníků.

Stigmata u ní už zůstala po celý život. Asi sedmsetkrát za svého života měla o pátcích účast jako spolutrpitelka na Kristově utrpení, podle doby církevního roku. Terezie Neumannová údajně žila od roku 1927 až do smrti v září 1962 bez jakékoli potravy a nápojů, provedený lékařský výzkum její tvrzení podpořil.[1] Jediná její strava bylo denní svaté přijímání. Zemřela roku 1962 na srdeční infarkt.

Katolická církev její půst ani stigmata formálně nepotvrdila ani nepopřela, mezi věřícími z celého světa se však těší velké oblibě. Petici za její blahořečení podepsalo 40 000 lidí,[1] beatifikační proces byl oficiálně zahájen v roce 2005. Její hrob je houfně navštěvován poutníky z celého světa.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.thereseneumann.de/thereseenglish/index.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]