Teplice nad Metují

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Teplice nad Metují
Letecký pohled

Letecký pohled

znak obce Teplice nad Metujívlajka obce Teplice nad Metujíznakvlajka

status: město
NUTS 5 (obec): CZ0523 574538
kraj (NUTS 3): Královéhradecký (CZ052)
okres (NUTS 4): Náchod (CZ0523)
obec s rozšířenou působností: Broumov
pověřená obec: Teplice nad Metují
historická země: Čechy
katastrální výměra: 56,04 km²
počet obyvatel: 1 717 (1. 1. 2012[1])
nadmořská výška: 463 m
PSČ: 549 57
zákl. sídelní jednotky: 13
části obce: 10
katastrální území: 10
adresa městského úřadu: Rooseveltova 15
54957 Teplice nad Metují
starosta / starostka: Milan Brandejs
Oficiální web: http://www.teplicenadmetuji.cz
E-mail: teplicenadmetuji.mesto@teplicenadmetuji.cz

Teplice nad Metují (Česko)
Red pog.png
Teplice nad Metují, Česko
Zdroje k infoboxu a částem obce

Teplice nad Metují (německy Weckelsdorf nebo Wekelsdorf) jsou město (od roku 1972) v severovýchodních Čechách na horním toku řeky Metuje. S přibližným počtem 1 700 obyvatel jsou Teplice nad Metují druhým nejmenším městem okresu Náchod a jedním z nejmenších měst Královéhradeckého kraje. Katastrální rozloha města je 5 604 ha. Teplice nad Metují leží v nadmořské výšce kolem 464 m n. m. První písemná zmínka je z roku 1362.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Letecký pohled od západu, v popředí Lysý vrch

Teplice nad Metují leží v severní části okresu Náchod v Královehradeckém kraji, na státní hranici s Polskem, vzdušnou vzdáleností přibližně 7 km od Police nad Metují, 11 km od Broumova, 19 km od Trutnova a 20 km od Náchoda. Polský Mieroszów je vzdušnou čarou vzdálen 8 km, polský Wałbrzych pak 21 km.

Město se nachází v geomorfologickém celku Broumovská vrchovina, celé jeho území patří do CHKO Broumovsko. Podstatnou část katastru města pokrývá NPR Adršpašsko-teplické skály. Zde leží i nejvyšší bod katastru, vrch Čáp (786 m n. m.). Dalšími významnými vrcholy v katastru města jsou např. Trojmezí (739 m n. m.), Kraví hora (730 m n. m.), Strážný vrch (701 m n. m.), Hejda (626 m n. m.) nebo Lysý vrch (611 m n. m.). Řeka Metuje protéká městem přibližně v severojižním směru. Podél jejího toku leží části města Teplice nad Metují, Dolní Teplice, Dědov a Javor. Další části leží na přítocích řeky Metuje: Zdoňov na Zdoňovském potoce (jeho součást Libná podél jeho bezejmenného přítoku), Horní Teplice na Teplickém potoce a Bohdašín na Bohdašínském potoce. Lachov leží na bezejmenném potoce, který je přítokem Bohdašínského potoka, Skalami žádný významnější tok neprotéká.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Současný stav[editovat | editovat zdroj]

Při předposledním sčítání lidu v roce 2001 žilo ve městě celkem 1 840 obyvatel, z toho bylo 941 žen (51,1 % ze všech obyvatel). Do věkové kategorie 0–14 let spadalo 269 obyvatel, do věkové kategorie 15–64 let 1 281 obyvatel a do věkové kategorie 65+ spadalo 290 obyvatel. V době svého narození mělo v Teplicích nad Metují trvalý pobyt 673 lidí, podíl rodáků na celkovém počtu obyvatel tedy činil 36,6 %.

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Podle údajů z jednotlivých censů je zřejmé, že počet obyvatel se v novodobé historii neustále snižuje. Největší úbytek nastal po Druhé světové válce, kdy došlo k odsunu obyvatel německé národnosti z Československa.

 • 1869: 6 495 obyvatel
 • 1880: 6 486 obyvatel
 • 1890: 6 292 obyvatel
 • 1900: 6 128 obyvatel
 • 1910: 6 154 obyvatel
 • 1921: 5 475 obyvatel
 • 1930: 5 206 obyvatel
 • 1950: 2 556 obyvatel
 • 1961: 2 447 obyvatel
 • 1970: 2 379 obyvatel
 • 1980: 2 136 obyvatel
 • 1991: 1 906 obyvatel
 • 2001: 1 840 obyvatel
 • 2003: 1 805 obyvatel
 • 2006: 1 799 obyvatel

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Železniční zastávka Teplice nad Metují skály

Železniční doprava[editovat | editovat zdroj]

Městem prochází železniční trať č. 026 Týniště nad OrlicíOtovice zastávka, která má v obci jednu stanici (Teplice nad Metují) a dvě zastávky (Dědov a Bohdašín). Trať na území města vstupuje od jihu údolím řeky Metuje, poté pokračuje podél Bohdašínského potoka a nad Bohdašínem katastr města opouští. Ve stanici Teplice nad Metují zastavují všechny spěšné i osobní vlaky provozované na trati, v zastávkách Dědov a Bohdašín pouze vybrané osobní vlaky. Ze stanice Teplice nad Metují odbočuje lokální trať č. 047 do Trutnova hl. n., která má v obci také dvě další zastávky (Teplice nad Metují město a Teplice nad Metují skály). Provozované osobní vlaky zastavují ve městě ve všech stanicích a zastávkách. Na území Teplic nad Metují se nachází jediný tunel na trati (délka 230 m).

Silniční doprava[editovat | editovat zdroj]

Městem procházejí pouze silnice III. třídy. Horší dostupnost je kompenzována nižší intenzitou osobní i nákladní automobilové dopravy. Veřejná pravidelná autobusová doprava zajišťuje městu spojení se všemi okolními městy a zároveň dopravní obslužnost většiny částí města (obsluhovány nejsou pouze části Horní Teplice a Skály). V současné době se připravuje otevření hraničního přechodu Zdoňov – Laczna pro individuální automobilovou dopravu.

Ostatní druhy dopravy[editovat | editovat zdroj]

Cyklistická doprava je usnadněna vyznačením několika cyklistických tras, které jsou budovány zejména jako stimul rozvoje cykloturistiky. Samostatná cyklostezka s vyloučením automobilové dopravy spojuje Teplice nad Metují a Adršpach. Katastr města protíná také hustá síť turistických stezek pro pěší.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Kostel sv. Vavřince
 • Kostel sv. Vavřince (1724) v barokním stylu se nachází na místě bývalého dřevěného kostela, který byl doložen již v 15. století. V kostele se dochovalo původní dřevěné vybavení. Cenný je hlavní oltář s obrazem sv. Vavřince, po stranách kostela jsou umístěny ještě 4 další oltáře. Hlavní vchod do kostela je osazen mohutnými dubovými dveřmi s figurálními řezbami ze Starého a Nového zákona.
 • Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Kamenci byl postaven v roce 1754. V jeho sousedství stojí dřevěná poustevna.
 • Kostel Nejsvětější Trojice ve Zdoňově, původně gotický, renesančně přestavěný.
 • Kostel Panny Marie ve Zdoňově na vrcholu zvaném Kopeček. Byl uzavřen v období Josefínských reforem, dnes zbylo pouze obvodové zdivo ukryté v hustém lesním porostu.
 • Horní zámek (1599) byl postaven Václavem Bohdaneckým z Hodkova. V budově nyní sídlí Městský úřad.
 • Dolní zámek (1664) byl vystavěn Janem Václavem Schmiedelem v barokním stylu. Přilehlou zahradu lemuje kamenná zeď s rokokovými plastikami. Dnes je zámek využit jako domov důchodců.
 • Kříž smíření na Bukové hoře. Památník byl vztyčen v roce 2002 na místě, kde bylo v roce 1945 zastřeleno 23 českých Němců. Autorem monumentu je sochař Petr Honzátko.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Průmysl[editovat | editovat zdroj]

Bývalá tírna lnu v Teplicích nad Metují nedaleko hlavního nádraží

V minulosti byl ve městě zastoupen zejména textilní průmysl, vázaný na zpracování lnu. Tato výroba ale v 90. letech 20. století zanikla. Delší historii má na území města také strojírenský průmysl, dnes zastoupený firmou Komap Dědov (výroba přechodů, přírub a klenutých den) a firmou G. D. P. P. (výroba potrubních dílů). V okolí města se těží pískovec, jehož zpracování se věnují dvě firmy (Granit Lipnice a Kámen Brádle). Nově vznikly podniky potravinářského průmyslu. Konkrétně se jedná o firmu Pepsi Americas / General Bottlers[zdroj?], která v místním závodě stáčí stolní vodu distribuovanou pod obchodním názvem Toma Natura či o firmu Stěnava, vyrábějící horalské trubičky (plněné cukrovinky, obdoba hořických trubiček).

Administrativa[editovat | editovat zdroj]

Obec s pověřeným obecním úřadem (správní obvod tvoří obce Adršpach, Meziměstí, Teplice nad Metují a Vernéřovice).

Školství[editovat | editovat zdroj]

Základní škola

Město je zřizovatelem MŠ a ZŠ Teplice nad Metují, subjektu, který integruje mateřskou školu, devítiletou základní školu a praktickou školu. Od svého otevření v roce 1907 sídlí škola v původní budově nedaleko Horního zámku.

Královéhradecký kraj je zřizovatelem Střední školy hotelnictví a společného stravování, která sídlí ve Střmenském podhradí. Poskytuje střední vzdělání s maturitní zkouškou (obory Hotelnictví pro život a Gastronomické služby) a střední vzdělání s výučním listem v programech kuchař, kuchař-číšník, číšník a barman.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Každoročně na sklonku léta se ve městě koná Mezinárodní horolezecký filmový festival. První ročník se uskutečnil v roce 1981, vzhledem k přestávkám v pořádání se v roce 2013 konal jubilejní 30. ročník. Jedná se o soutěžní festival, na kterém jsou prezentovány snímky z oblasti horolezectví a dalších sportů v přírodě. Nedílnou součástí festivalu je sportovní (závody v běhu, lezení apod.) a kulturní doprovodný program (výstavy fotografií, koncerty hudebních skupin apod.).

Sport[editovat | editovat zdroj]

Ve městě působí několik sportovních organizací. Nejvíce sportovních oddílů je sdruženo v TJ Slavoj Teplice nad Metují. Konkrétně se jedná o volejbalový oddíl, fotbalový oddíl, hokejový oddíl, lyžařský oddíl, cyklo-ski klub a ASPV (Asociace sportu pro všechny).

Nejvýznamnější sportovní událostí, která se ve městě každoročně koná, je dálkový závod horských kol nazvaný Rallye Sudety. Tento cyklistický maratón, jehož první ročník se uskutečnil v roce 1995, patří vzhledem ke své délce a profilu trati k nejtěžším závodům v Česku. Pořadatelem je Redpoint Team.

Ve městě je v zimním období v provozu lyžařský vlek. Obsluhovaná sjezdovka je 500 metrů dlouhá, při poslední rekonstrukci byla osazena děly pro umělé zasněžování.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Teplice nad Metují jsou (spolu s Adršpachem) východiskem do Adršpašsko-teplických skal, plošně největšího pískovcového skalního města ve střední Evropě. Odhadovaná návštěvnost skalního města byla např. v roce 2003 přibližně 270 tis. osob, větší část návštěvníků (cca 220 tis.) mířila do skal z Adršpachu. Vstup do skalního města se nachází na západním okraji Teplic nad Metují. Základní prohlídkový okruh je přibližně 6 km dlouhý a navazuje na něj několik dalších turistických tras. Trasou přes Vlčí rokli je okruh propojen s adršpašskou částí skalního města. Ve skalním městě se nachází hrad Skály a hrad Střmen. V Teplicích nad Metují slouží turistům několik desítek ubytovacích zařízení (kempy, ubytovny, penziony, hotely) či turistické informační centrum (nedaleko Městského úřadu).

Části města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2012 [online]. Český statistický úřad, 31.5.2012. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

 • Libná – zaniklá ves, součást města

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu