Taungské dítě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Replika lebky

Taungské dítě je název fosilní lebky druhu Australopithecus africanus, která byla objevena dělníkem vápencového lomu v městě Taung v Jižní Africe. Raymond Dart, anatom na Univerzitě ve Witwatersrand obdržel nalezenou lebku a poté, co si uvědomil její důležitost, zveřejnil tento objev v časopise Nature roku 1925. Britská věda byla v té době zaujata podvrhem známým jako Piltdownský člověk. Tento podvrh, který byl až do padesátých let považován za pravý, měl totiž velkou mozkovnu a opičí zuby, což je přesný opak Taungského dítěte. A proto nebyl objev Raymonda Darta po dlouhé desítky let dostatečně oceněn.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nález sestává z větší části obličeje a dolní čelisti se zuby. Předpokládá se, že lebka je 2,5 milionu let stará.

Taungské dítě bylo v době své smrti pravděpodobně 3 roky staré. Bylo 105 cm vysoké a vážilo okolo 10 kilogramů. Jeho mozkovna byla velká 340 cm3.

Na počátku roku 2006 bylo oznámeno, že Taungské dítě bylo pravděpodobně zabito orlem (nebo jiným podobně velkým dravcem). K tomuto závěru došli vědci po porovnání lebek Tanského dítěte a současných primátů, o kterých se ví, že byli orlem zabiti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Významnost tohoto objevu je v tom, že to byl první nález učiněný v dvacátých a třicátých letech dvacátého století, který potvrzoval, že lidská rasa má skutečně „přírodní historii“ - přesně tak, jak to předpovídal Charles Darwin.