Ternopil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Tarnopol)
Skočit na: Navigace, Hledání
Ternopil
Тернопіль
Ternopil – znak
znak
Ternopil – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 320 m n. m.
Stát: Ukrajina Flag of Ukraine.svg
oblast: Ternopilská Flag of Ternopil Oblast (2001-2003).svg
administrativní dělení: město tvoří samostatný rajón
Ternopil na mapě
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 59,0 km²
počet obyvatel: 245 000 (2004)
hustota zalidnění: 3 831 obyv. / km²
etnické složení: Ukrajinci (přes 90%), Poláci
náboženské složení: Pravoslavní, uniaté, římští katolíci
správa
starosta: Roman Zastavnyj
oficiální web: http://www.city.gov.te.ua
telefonní předvolba: +380 352
PSČ: 46000

Ternopil (ukrajinsky Тернопіль / Ternopil, rusky Тернополь / 'Ternopol' či polsky Tarnopol) je město ležící v západní části Ukrajiny na řece Seret. Městem prochází hlavní železniční trať mezi Lvovem a Kyjevem a silnice Lvov - Vinnycja - Umaň. Ternopil je hlavním městem Ternopilské oblasti; žije zde přibližně 245 000 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Chrám Neposkvrněného početí Panny Marie

V roce byla 1540 Janem Tarnowskim založena pevnost proti tatarským nájezdům. Roku 1548 byla městu Zikmundem I. Starým garantována městská práva. Na základě lublinské unie v roce 1569 připadlo Polsku. Ternopil se účastnila Chmelnického povstání. Za svou existenci bylo město několikrát vyplundrováno Turky a Tatary. Po prvním dělení Polska od roku 1772 patřilo Rakousku, v letech 18091815 Rusku, v letech 1815 až 1918 opět Rakousku, respektive Rakousku-Uhersku. Na přelomu 19. a 20. století prodělalo rychlý rozvoj a stalo se obchodním centrem oblasti. V na podzim 1915 se v blízkosti města odehrávaly boje 1. světové války (mj. bitva u Zborova) a byla u něj zastavena ofenziva rakousko-uherských a německých vojsk.

Po 1. světové válce bylo město střídavě součástí Ukrajinské národní republiky, Polska a bolševického Ruska. Od roku 1919 až do září 1939 bylo město součástí 2. polské republiky a hlavním městem jejího Tarnopolskéhu vojvodství; v září 1939 po přepadení Polska Německem a Sovětským svazem bylo připojeno k Sovětskému svazu (Ukrajinská SSR. V roce 1939 mělo město 40 000 obyvatel, z toho 50 % Poláků, 10 % Ukrajinců a relativně vysoký počet Židů. Od 3. července 1941 do 14. dubna 1944 bylo obsazeno Německem. Poté bylo až do vyhlášení ukrajinské nezávislosti součástí Sovětského svazu. Nyní je jedním z 24 oblastních měst Ukrajinské republiky.

Ternopil dnes[editovat | editovat zdroj]

Ulička v historické části města
Ternopilský zámek

Dnes má město zhruba 245 000 obyvatel. Ternopil je sídlem univerzity, Ševčenkova činoherního divadla, filharmonie a několika muzeí a galerií. Z dochovaných památek stojí za vidění především několik kostelů, zejména kostel Zmrtvýchvstání (Воздвиженська церква), dominikánský z 18. století) a také místní zámek (založen v 16. stol., přestavěn v 19. století). Na řece Seret byl již v době založení města zbudován velký rybník (uk:Тернопільський став), který na počátku 20. století téměř zanikl, avšak v padesátých letech byl přestavěn na nádrž o rozloze 3 km², jež v sovětské éře nesla název Komsomolské jezero; dnes slouží především rekreačním účelům a v jeho okolí se nacházejí rozlehlé parky.

Mezi osobnosti spjaté s městem patří mj. polský šlechtic Stanisław Koniecpolski, generálové Władysław Langner a Franciszek Kleeberg, polský slavista Aleksander Brückner, nacionalista Jaroslav Stecko, židovský německojazyčný spisovatel Soma Morgenstern, izraelská politička Tova Sanhadra´i či současný ukrajinský prezident Viktor Juščenko.

Ve městě je zastoupen především potravinářský, bavlnářský, strojírenský (sklízecí kombajny) a farmaceutický průmysl. Ternopil je od roku 1870 důležitou stanicí na železniční trati Lvov - Chmelnyckyj - Žmerynka - Kyjev/Oděsa, další tratě vedou do Černovic, Šepetivky a Chodoriva. Město také leží na západovýchodním evropském silničním tahu E50, frekventovaná silnice vede severním směrem na Kremenec, Dubno a Rivne.

Ternopil uzavřel partnerství s polským městem Tarnów.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]