Tanguti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Tanguti nebo Tangutové (tibetsky Miniag, čínsky 党项 pchin-jinem Dǎngxiàng nebo Fan, turecky: plurálTangutlar) je název středověkého lidu kteří koncem 9. století založili stát či dynastii Západní Sia, také známý jako Tangutská říše v oblasti současní severozápadní Číny. Čínští historici je tradičně považovali za součást Čchiangského národa (Kuo-ti), nicméně současná zjištění naznačují genealogické propojení zakladatele státu Li Jüan-chaoa se starověkým lidem Sjen-pejů [pozn. 1] a jeho vládnoucího klanu Toba čili Tabgačů.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Tanguti pocházeli z Tibeto-Barmské skupiny. Byli příbuzní Tibeťanů a mluvili Tangutštinou. Čínštími učenci jsou obvykle považováni za následníky „Čchiangů“ nebo Tang-siangů [pozn. 2]. V minulosti byl „Čchiang“ souhrnné označení pro více etnických skupin, včetně Tibeťanů kteří žili v severozápadní Číně. Po založení Tu-jü-chunského království (284-670) Sjen-pejy, byly označováni jako „Čchiang Chu“ [1]. Sami si říkali „Mi“, „Minia“, „Miniagové“, ale postupně převládl termín stepních národů Turko-mongolů „Tanguti“. Historické záznamy a nedávné archeologické nálezy prokazují že rodokmen Li Jüan-chaoa a královské rodiny odkazuje na přímou linii Sjen-pejského kmene Tabgačů [2].

Většina populace vyznávala buddhismus. V roce 1227, Tangutké království padlo pod údery Čingischána. Od 16. století byli Tanguti asimilováni Číňany, Mongoly a Tibeťany.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Sjen-pejská kočovní konfederace byla řízena Tan Šı-chajem ze Sjen-pejštích (čínsky pchin-jinem xiānbēi, znaky 鮮卑) Mu-žungů. Jeho říše se rozpínala na 7000 km (východ-západ)a zahrnovala všechny země bývalé Siung-nuská říše. Po rozpadu konfederace se roztříštili na několik částí. Nejvýznamnějšími větvemi byly: Mu-žungové, Tabgačové čínsky Toba, Kitani, Ši-wejové a Žuan-žuané
  2. Tang-siangové (čínsky v českém přepisu Tang-siang, pchin-jinem dǎngxiàng, znaky 党项)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Lü, Jianfu [呂建福], 2002. Tu zu shi [The Tu History] 土族史. Beijing [北京], Zhongguo she hui ke xue chu ban she [Chinese Social Sciences Press] 中囯社会科学出版社. pp. 283–309.
  2. http://www.cnr.cn/nmgfw/lywh/nmfg/200802/t20080229_504720511.html

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu