Tanga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o druhu spodního prádla. O městě v Tanzanii pojednává článek Tanga (město).
Tanga

Tanga jsou část oděvu zakrývající genitálie. Tento typ oděvu, používaný jako spodní prádlo nebo plavky, nezakrývá hýždě a v zadní části je proto minimální množství tkaniny. S přední části je spojena pruženkami kolem pasu a úzkým pruhem tkaniny nebo pružnými šňůrkami mezi hýžděmi. Střih typu tanga se používá i u jiných typů prádla např. body, nebo u jednodílných plavek.

Jedná se o jeden z nejstarších typů oděvů, nošený příslušníky obou pohlaví již v některých primitivních kulturách Afriky, Asie či Jižní Ameriky. Dnes jsou tanga nošena především ženami, ale jejich popularita narůstá i mezi muži.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Samotné slovo tanga je pravděpodobně převzato z portugalštiny nebo španělštiny, jelikož tanga moderního typu mají původ v Latinské Americe. Zajímavé je, že například v angličtině slovo tanga označuje podobný druh prádla, který ale neodhaluje hýždě. Tanga v pravém slova smyslu se v angličtině označují jako thong (řemínek, pásek).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tento způsob oblékání patří k nejstarším, původní formu, vyráběnou z kůže stále užívají některé domorodé africké kmeny. Podobné je také tradiční japonské spodní prádlo fundoši. Striptérky podobný druh spodního prádla užívaly od dvacátých let 20. století.

V moderní době se tanga objevila v sedmdesátých letech 20. století v Brazílii jako dámské plavky. Vzhledem k tomu, že v Jižní Americe patří hýždě k nejobdivovanějším částem ženského těla, získaly poměrně rychle značnou popularitu a rozšířily se i do ostatních částí světa, zejména Evropy a Asie. V 90. letech došlo k jejich přijetí a širšímu rozšíření i ve Spojených Státech.

Druhy tang[editovat | editovat zdroj]

Plavky typu G-string
Zadní díl T-back
C-string

Klasická tanga[editovat | editovat zdroj]

Nejrozšířenější styl, přední díl je stejný jako u slipových kalhotek, se zadním dílem trojúhelníkového tvaru je spojený širšími pruhy látky.

G-string[editovat | editovat zdroj]

Přední díl bývá menší než u běžných tang, ve tvaru trojúhelníku, se zadním dílem je spojený jen tenkými šňůrkami. Plavky tohoto typu se často zavazují na bocích.

V-string[editovat | editovat zdroj]

Podobný typ jako G-string, boční šňůrky se však rozbíhají od hýždí na boky a vytváří tvar písmene V.

T-back[editovat | editovat zdroj]

U tohoto typu jsou šňůrky kolem boků jednoduše spojeny s jediným proužkem mezi hýžděmi, zadní díl má poté tvar písmene T.

C-string[editovat | editovat zdroj]

Nejmenší typ spodního prádla, vepředu je pouze trojúhelník zakrývající genitálie. Pružná kostra na bocích a mezi hýžděmi drží prádlo na místě.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Ve většině zemí západního světa jsou tanga akceptována, nicméně v některých konzervativních oblastech mohou (zejména plavky) vzbuzovat pohoršení. Zcela nepřijatelné pak může být nošení tohoto typu plavek v některých zemích Arabského světa, jako například Saúdská Arábie.

Někteří lékaři také spojují nošení tang se zvýšeným rizikem vzniku vaginálních infekcí, ale přímá spojitost nebyla prokázána.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]