Tagir Chajbulajev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Přehled medailí
Tagir Chajbulajev v roce 2012
Tagir Chajbulajev v roce 2012
Judo na letních olympijských hrách
zlato LOH 2012 váha polotěžká
Mistrovství světa v judu
zlato MS 2011 polotěžká váha
Mistrovství Evropy
zlato ME 2009 polotěžká váha

Tagir (Tahir) Chajbulajev (rusky Тагир Хайбулаев), (24. července 1984 v republice Dagestán, Ruská SFSR) je ruský judista bojující v polotěžké váhové kategorii.

S judem začal relativně pozdě, ve věku 12 let potom co se svojí rodinou přestěhoval do ruského města Samara. V dorosteneckém ani juniorském věku Ruskou federaci na vrcholových turnajích nereprezentoval. Soustředil se na studia a má vystudovanou právnickou fakultu.

Zlom v jeho kariéře nastal v roce 2006 kdy vyhrál mistrovství Evropy do 23 let. V reprezentaci nastálo zakotvil v roce 2009 v časech kdy se Ruské judo reformovalo po fiasku na letních olympijských hrách v Pekingu 2008, kde jejich reprezentanti vybojovali pouze jedno 5. místo. V roce 2009 reprezentoval Rusko na svém prvním seniorském mistrovství Evropy a turnaj vyhrál.

V roce 2010 a 2011 si upevňoval své postavení v reprezentaci, kdy se v kategorii polotěžkých vah o post týmové jedničky přetahoval se Sergejem Samojlovičem. V roce 2011 vyhrál mistrovství světa když ve finále se využil jediné chyby Kazachstánce Rakova.[1]

Chajbulajev je velice zvláštní typ judisty. Nemá dokonalou techniku, nepatří k nejsilovějším judistům, je však podsaditý a má dar vítěze. Jde inteligentního bojovníka, který umí pohotově reagovat na tempo zápasu. Dokáže využít jednoho zaváhání soupeře ve svůj prospěch v zápasech kde není lepší (efektivnost). Jeho vedení zápasů je po taktické stránce výborně vedeno a na jeho straně stojí i notná dávka štěstíčka. V roce 2012 reprezentoval Ruskou federaci na olympijských hrách v Londýně. Na turnaj se výborně takticky připravil a vyhrál zlatou medaili. Způsob jaký vítězství dosáhl je však pozoruhodný. Na rozdíl od Šavdatuašviliho a Songa si na zlato zuby brousil právem, nicméně od těch dvou judistů v turnaji nepředvedl výjimečný výkon. V prvním kole mu stál v cestě věkem už veterán, s notnými šrámy na těle Elco van der Geest. Naturalizovaný Nizozemec v belgických barvách měl svá nejlepší léta již na sebou a Chajbulajev ho relativně snadno vyprovodil z tatami. Ve druhém kole na něho čekala nastupující hvězda, Lukáš Krpálek z Česka. Čech v zápase dominoval. V úvodu Rusa zaskočil technikou o-uči-gari za yuko a zbytek zápasů se snažil odvodit na zemi, kde je velice silný. V poslední minutě zápasu při jednom z ne-waza (boj na zemi) se však dopustil velké chyby a Chajbulajev onu chybu využil ve svůj prospěch. Čech se ze sevření už nedokázal dostat. V semifinále ho čekal Němec Dmitri Peters. Německý silák, který je znám především bojem na zemi, dokázal načasovat formu dokonale a podobně jako Krpálek byl v zápase s Chajbulajevem aktivnější. Ne však o tolik aby dokázal na Rusovi získat body. Sám se rovněž žádné větší chyby nedopustil a zápas tak směřoval do prodloužení (golden score). Zajímavostí bylo, že zápasu z první řady přihlížel ruský prezident Vladimir Putin, který za velkého povyku a zájmu kamer přišel do haly těsně před utkáním Němce a Rusa. Účast prezidenta a velkého obdivovatele juda jistě sehrála důležitou roli v zápase. Prodloužení vítěze neurčilo, proto musely na řadu přijít praporky rozhodčích a ti zvolily za vítěze Rusa. Ve finále proti němu stál obhájce prvenství z před čtyř let, Mongol Naidan Tüvšinbajar. Finálový duel byl ovšem degradován na jednoznačné vítězství Ruského judisty. Mongol si v semifinálovém duelu přetrhal vaziva v koleni a jen díky své velké vůli se k finálovému zápasu dostavil. Chajbulajev si až v průběhu zápasu všimnul, že Tüvšinbajar nebojuje, protože nemůže. Na nic už nečekal a hodil Mongola na ippon (lopatky).[2] Získal tak zlatou olympijskou medaili a zařadil se do unikátního klubu k judistům, kteří vlastní zlaté kovy ze tří nejdůležitějších turnajů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.judoinside.com/judoka/view/37082/
  2. https://archive.is/20121208154602/www.london2012.com/judo/event/men-less-than-100kg/index.html