TARDIS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Současná Doktorova TARDIS

TARDIS (the TARDIS) je stroj času a vesmírné plavidlo z britského sci-fi seriálu Doctor Who a je zkratkou pro Time And Relative Dimension(s) In Space.

Je produktem technologií Pánů času (Time Lord technology) a řádně udržovaná a řízená TARDIS se dokáže přemístit do libovolného bodu v čase i prostoru. Uvnitř je TARDIS mnohem větší než zvenku a díky maskovacímu zařízení chameleóní obvod (chameleon circuit) dokáže dokonale splynout s okolím. V seriálu Doktor řídí starou nespolehlivou a ukradenou TARDIS typu 40, známou také jako TT kabina (TT Capsule), jejíž chameleóní obvod se porouchal a tak stále vypadá jako policejní budka z 70. let. Byla ukradena z Gallifrey, kde podstoupila údržbu a byla snížena její nepředvídatelnost, jež je úměrná velikosti celého vesmíru, což bývá častá zápletka Doktorových cest.

Ačkoliv je TARDIS typ lodi, nebo spíše jeden specifický, bývá často označována jako ta TARDIS (The TARDIS), v některých prvních dílech seriálu pouze jako loď (the ship).

Doctor Who se stal součástí britské kultury a tak se tvar policejní budky spojuje právě s TARDIS a slovo „TARDIS“ začalo být užíváno k popsání něčeho, co se zvenčí zdá menší, než je uvnitř.[zdroj?] TARDIS je registrovanou obchodní známkou společnosti BBC.

Doktorova TARDIS[editovat | editovat zdroj]

Doktorova TARDIS je zastaralý typ: „Type 40 TT kapsle“. Říká že si TARDIS vypůjčil z muzea (v novější dílech říká, že z opravny) ale ve skutečnosti ji ukradl.