Třída Tarawa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Třída Tarawa
USS Saipan (LHA-2)
Obecné informace
Uživatelé Vlajka US Navy
Typ vrtulníková výsadková loď
Lodě Tarawa
Saipan
Belleau Wood
Nassau
Peleliu
Zahájení stavby
Spuštění na vodu
Uvedení do služby
Osud
Předchůdce Iwo Jima
Následovník Wasp
Technické údaje
Výtlak 26 000 t (standardní)
38 800 t (plný)
Délka 254 m
Šířka 40,4 m
Ponor 7,8 m
Pohon
Palivo {{{palivo}}}
Rychlost 24 uzlů
Dosah
Posádka 892
Výzbroj (po dokončení):
3× 127 mm (3×1)
Sea Sparrow
Phalanx CIWS
Pancíř
Letadla ~25
Radar
Sonar
Ostatní
Technické údaje {{{podtřída2}}}
Výtlak {{{výtlak2}}}
Délka {{{délka2}}}
Šířka {{{šířka2}}}
Ponor {{{ponor2}}}
Pohon {{{pohon2}}}
Palivo {{{palivo2}}}
Rychlost {{{rychlost2}}}
Dosah {{{dosah2}}}
Posádka {{{posádka2}}}
Výzbroj {{{výzbroj2}}}
Pancíř {{{pancíř2}}}
Letadla {{{letadla2}}}
Radar {{{radar2}}}
Sonar {{{sonar2}}}
Ostatní {{{ostatní2}}}

Třída Tarawa je třída amerických vrtulníkových výsadkových lodí (nesly označení LHA). Celkem bylo postaveno pět jednotek pojmenovaných Tarawa, Saipan, Belleau Wood, Nassau a Peleliu, zařazených do služby v letech 1976–1980.[1] Poslední dvě jednotky v aktivní službě, mají nahradit nové výsadkové lodě třídy America.

Jejich úkolem je přeprava, výsadek a zásobování jednotky námořní pěchoty pomocí vrtulníků a výsadkových člunů. Může jim též poskytovat podporu pomocí kolmostartujících útočných letounů. Sloužit mohou též při odminování, živelných pohromách (například jsou vybaveny velkou nemocnicí) či jako velitelská plavidla.

Oproti třídě Iwo Jima mají více než dvojnásobný výtlak a dok pro vypouštění výsadkových člunů a vznášedel. Lze do něj umístit jeden LCAC, nebo sedm LCM-8, nebo až sedmnáct LCM-6.[2] Nad dokem je paluba s vozidly či jinou těžkou technikou — například zde může být až 40 obrněných transportérů. Dále též nese výsadek 1900 vojáků námořní pěchoty.

Letecký park tvoří vrtulníky či letadla VTOL v obvyklém počtu okolo 25 kusů. Mohou to být transportní vrtulníky CH-46 a CH-53, bitevní vrtulníky AH-1 či útočné letouny AV-8B Harrier II. Z hangáru je technika vyvýžena na palubu pomocí dvou výtahů — jeden je na levoboku a druhý na zádi. Lodě mají přímou letovou palubu a velitelský ostrov na pravoboku — připomínají tedy klasické letadlové lodě. Jelikož z nich operují pouze vrtulníky a kolmostartující letouny, nejsou vybaveny katapulty.

Po dokončení nesly tři 127mm kanóny ve třech dělových věžích, dva osminásobné kontejnery řízených střel Sea Sparrow a dva systémy blízké obrany Phalanx CIWS, sloužící zejména k obraně proti protilodním střelám.[3]

Lodě třídy Tarawa byly nasazeny například ve válce v Zálivu. Tarawa nesla během operace Pouštní bouře dvacítku letounů AV-8B, které z její paluby plnily bitevní úkoly.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PEJČOCH, Ivo; NOVÁK, Zdeněk; HÁJEK, Tomáš. Válečné lodě 5 – Amerika, Austrálie, Asie od roku 1945. Praha : Naše vojsko, 1994. ISBN 80-206-0414-6. S. 137.  [Dále jen Pejčoch, Novák, Hájek (1994)]
  2. LHA-1 Tarawa class [online]. Globalsecurity.org, [cit. 2010-05-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Pejčoch, Novák, Hájek (1994), s. 138.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]