Szabolcs-Szatmár-Bereg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Szabolcs-Szatmár-Bereg
Sabolč-Szatmár-Bereg
Znak
znak
geografie

HU county Szabolcs-Szatmar-Bereg.svg

Hlavní město: Nyíregyháza
Rozloha: 5936 km²
Časové pásmo: +1
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 559 272
Hustota zalidnění: 94 ob./km²
Jazyk: maďarština
Národnostní složení: Maďaři, Romové
Náboženství: křesťanství (kalvinisté 41 %, římští katolíci 24 %, řečtí katolíci 18 %)
správa regionu
Nadřazený celek: Maďarsko
Druh celku: župa
Podřízené celky: 13 okresů
mezinárodní identifikace
ISO 3166-2: SZ

Szabolcs-Szatmár-Bereg je župa na severovýchodě Maďarska, v nejvýchodnější části země. Hraničí na severu krátce se Slovenskem, na severovýchodě s Ukrajinou a na jihovýchodě s Rumunskem, dále na jihozápadě se župou Hajdú-Bihar a na severozápadě Borsod-Abaúj-Zemplén. Jejím hlavním a zdaleka největším městem je Nyíregyháza. Župa má 5 936 km² a asi 560 tisíc obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Župa vznikla při správní reformě roku 1950 sloučením většiny Sabolčské župy se župou Szatmár-Ugocsa-Bereg a okrajovými částmi Zemplínské župy. Do roku 1991 se nazývala pouze Szabolcs-Szatmár. Z hlediska historických uherských žup zahrnuje dnešní Sz.-Sz.-B. drtivou většinu někdejší Sabolčské župy (Szabolcs) a jen malé okrajové části žup Szatmár a Bereg.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Celé území župy se prostírá v severní části Velké uherské nížiny, je tedy převážně ploché. Ve střední části se nachází zvlněná mírně vyvýšená oblast Nyírség ("Březina"), pokrytá lehkou písčitou půdou nebo navátými písky a porostlá březovými lesy. Toto území obtéká ze tří stran (od východu na sever a pak podél severozápadní hranice) řeka Tisa, do níž se poblíž Vásárosnaménye prakticky společně vlévají Szamos, Túr a Kraszna, přitékající z Rumunska. V župě se nachází množství stepních i lužních jezírek, mrtvých meandrů a mokřin, s výskytem cenné fauny a flóry.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Župa se nachází v nejodlehlejší části Maďarska vzhledem k metropoli Budapešť a vyspělejším částem Evropy, leží na hranici Evropské unie a ještě výrazněji i schengenského prostoru. Je sem nicméně z Budapešti dovedena dálnice M3 vedoucí kolem Nyíregyházy a Nagykálló do blízkosti Mátészalky. Severojižně ji křižuje dálková silnice č. 4 (E573) Debrecín - Nyíregyháza - Užhorod. Hlavním železničním uzlem župy je Nyíregyháza, kde se stýkají hlavní tratě z Miskolce a Debrecína (obě počínají v Budapešti), jediná trať z Maďarska na Ukrajinu přes přechod Záhony-Čop a lokální tratě, které mají druhý větší uzel ve stanici Mátészalka. Železniční spojení s Rumunskem zde existuje jen místní drahou Mátészalka - Carei, další tratě končí na státní hranici.