Systémová enzymoterapie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Systémová enzymoterapie je druh léčby, který využívá systémové aplikace enzymů jakožto léčivých látek. Dnes se enzymů využívá u celé řady chorob, jako je např. glomerulonefritida, pankreatitida, plicní fibróza, bronchitida, prostatitida, cystitida, ale také u některých nádorových onemocnění či trombóz.

Historie

V historii se např. vředy se potíraly šťávou s ovoce bohatých na enzymy (papája, ananas). Dnešní moderní medicína se snaží tyto enzymy dále zkoumat a zjišťovat jejich využití.

Enzymy

Podrobnější informace naleznete v článku Enzym.

Enzymy jsou látky bílkovinné povahy, které fungují jako biokatalyzátory, tedy látky které snižují aktivační energii biochemických reakcí, čímž umožní, aby dané biochemické reakce v těle nejen proběhly, ale proběhly dostatečně rychle. Enzymy mají tuto schopnost díky svému aktivačnímu místu, na nějž se naváže substrát dané reakce. Toto aktivní místo (hluboká štěrbina, povrchová prohlubeň či jinak konformačně uzpůsobený povrch) je vlastně 3D struktura, která je pro daný substrát specifická a zároveň substrát chrání před působením okolní vody. Tento navázaný substrát je poté díky enzymu dále zpracováván různými způsoby a různými mechanismy, která se odvíjí od druhu enzymu. Výsledkem této enzymové reakce je pak žádaný produkt.

Nevýhody enzymoterapie

Jednou z hlavních nevýhod je cena této metody (důsledek náročné technologie). U některých lidí mohou také větší dávky enzymů dočasně způsobovat zažívací obtíže jako je průjem a nadýmání, případně může dojít ke zhoršení alergie.

Odkazy

Literatura

  • LEDVINA, Miroslav, Alena STOKLASOVÁ a Jaroslav CERMAN. Biochemie pro studující medicíny, I. a II. díl. 2. vyd. Praha: Karolinum, 2009. 546 s. ISBN 978-80-246-1414-4.
  • HOLEČEK, Milan. Regulace metabolizmu cukrů, tuků, bílkovin a aminokyselin. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2006. 286 s. ISBN 80-247-1562-7.
  • KOOLMAN, Jan a Klaus-Heinrich RÖHM. Barevný atlas biochemie. Grada. Praha, 2012. 498 s. ISBN 978-80-247-2977-0.

Externí odkazy

  1. Celostní medicína
  2. Enzymoterapie
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.