Symbolika anarchismu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Černá vlajka je tradiční anarchistický symbol

Přestože anarchisté zpočátku odmítali význam symbolů v jejich politickém hnutí,[1] hlavními symboly anarchismu se stalo áčko v kruhu (Ⓐ) a černá vlajka. Jednotlivé anarchistické směry si poté vytvořily vlastní partikulární symboly.

Černá vlajka[editovat | editovat zdroj]

Černá vlajka a všeobecně černá barva je spojená s anarchistickým hnutím od konce 19. století. Několik anarchistických časopisů neslo název Black Flag (Černá vlajka). Černá barva vlajky je v záměrném kontrastu s barevnými vlajkami většiny států. Taktéž jako opozitum vůči bílé vlajce, která je symbolem vzdání se, černa barva znamená odpor, odmítnutí vzdání se.

Louise Michel, francouzská anarchistka, účastnice Pařížské komuny, 9. března 1883 v Paříži během demonstrace nezaměstnaných jako prvá nesla nad sebou černou vlajku. Podle ní je černá vlajka „vlajkou stávkujících a vlajka těch, kteří jsou hladoví“.[2] Černá vlajka jako symbol anarchismu se poté dostala i do Ameriky, kde vlála i během prvomájových demonstrací v Chicagu. Podle černé barvy se nazývala i ukrajinská anarchistická Černá armáda.

„A“ v kruhu[editovat | editovat zdroj]

Tradiční anarchistické áčko
Punkové áčko

„A“ v kruhu je pravděpodobně nejznámější symbol anarchismu. Jde o monogram sestávající se z písmena A (z angličtiny anarchism - anarchismus), okolo kterého je písmeno „O“ (z angličtiny order - pořádek). Spolu to znamená „anarchismus je pořádek“, což je odvozeno od citátu Pierre-Josepha Proudhona: „Nejvyšší dovršení společnosti spočívá ve spojení pořádku a anarchie“. První použití tohoto monogramu není jasné, byl však používán již ve Španělské občanské válce.[3]

Po roku 1977 se áčko v kruhu, navzdory nevoli mnoha anarchistů, stalo jedním ze symbolů punku. Jako prvá ho začala využívat skupina Sex Pistols. Ovšem někteří punkeři si anarchii spojovali s chaosem a tímto byli v rozporu s anarchisty. První skupina, která využívala áčko v kruhu a zároveň se hlásila k myšlenkám anarchismu, byla britská skupina Crass.

Další vlajky[editovat | editovat zdroj]

Černorudá vlajka

Různé anarchistické směry si vytvořily vlastní vlajky. Vlajky jsou rozdělené na pravou a levou stranu podél úhlopříčky. Pravá polovina vlajky je černá,[4] reprezentující anarchismus, a levá polovina vlajky je barva daného směru. Anarchistické směry používají i pěticípé hvězdy, které mají stejný motiv.

Černý kříž[editovat | editovat zdroj]

Černý kříž

Symbolem Anarchistického černého kříže je černý kříž navrchu se zdvihnutou pěstí, která symbolizuje vzdor proti autoritám. Též symbolizuje „jak udělat z mnoha slabých prstů silnou pěst“. AČK se snaží pomáhat uvězněným anarchistům dostat se z vězení.

Černý kříž byl inspirovaný znakem největší světové humanitární organizace - Červeného kříže. AČK se původně nazývalo Anarchistický červený kříž, ale název byl změněn přibližně v roce 1920, aby se předešlo zmatení, poněvadž v tomto čase i Červený kříž začal pomáhat vězňům.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MCKAY, Iain, ed. An Anarchist FAQ. Stirling : AK Press. ISBN 1902593901. Kapitola Appendix – The Symbols of Anarchy. (angličtina) 
  2. The Red Virgin: Memoirs of Louise Michel. Příprava vydání Bullitt Lowry, Elizabeth Ellington Gunter. Alabama : University of Alabama Press, 1981. ISBN 0817300635. S. 168. (angličtina) 
  3. The Symbols of Anarchy [online]. An Anarchist FAQ, [cit. 2010-08-22]. Dostupné online. (angličtina) 
  4. a b Vlajky světa: kapesní atlas. Praha : Euromedia Group - Ikar, 2000. ISBN 80-7202-439-6. S. 6. (čeština) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anarchistické symboly na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]