Svízel rakouský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSvízel rakouský
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhořcotvaré (Gentianales)
Čeleďmořenovité (Rubiaceae)
Rodsvízel (Galium)
Binomické jméno
Galium austriacum
Jacq.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nákres svízele rakouského

Svízel rakouský (Galium austriacum) je jedním z nejmenších druhů rodu svízel které rostou v České republice. Tento původní druh, patřící taxonomicky do okruhu Galium pumilum agg., se v ČR vyskytuje pouze v jediné nevelké oblasti.

Výskyt

Druh s disjunktním areálem výskytu jenž se rozkládá od AlpRakousku přes Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Slovinsko až do Srbska. V Česku ho lze nalézt pouze na jedné lokalitě na jižní MoravěPavlovských vrších, na Slovensku je hojnější, roste tam ve Slovenském ráji, Strážovských vrších, Chočských vrších, Malých Karpatech, na Muráňské planině a Povážském Inovci.[1][2]

Ekologie

Osídluje osvětlené vápencovité nebo dolomitické skalnaté stráně a sutě kde si vybírá místa s jen slabě zapojeným bylinným porostem. Dává přednost vysýchavým, mělkým půdám které jsou bohaté na minerály.

Svízel rakouský se vyskytuje jako diploidní 2n = 22 a tetraploidní 2n = 44. V Česku a na Slovensku rostou pouze tetraploidní jedinci.[1][3]

Popis

Vytrvalá, jen řídce trsnatá bylina s lodyhami vysokými 15 až 25 cm které vyrůstají z tenkých větvených oddenků s propletenými kořeny. Čtyřhranné lodyhy jsou přímé nebo poléhavé, lysé nebo chlupaté, větvené a u báze někdy načervenalé; často společně s nimi rostou i sterilní přízemní prýty. Spodní internodia jsou velmi krátká, postupně se zvětšují a střední jsou 1,5 až 2,5krát delší než listy, ty bývají dlouhé 10 až 20 mm a široké 1 až 1,5 mm. Čárkovitě podlouhlé neb čárkovitě kopinaté listy, vyrůstající v pěti až osmičetných nepravých přeslenech, jsou lysé a lesklé, na okrajích podvinuté a na konci zašpičatělé s hrotem. Listy jsou slabě kožovité s výraznou střední žilku, mohou být hladké či drsné, mají barvu tmavě zelenou a po uschnutí černají.

paždí listů vyrůstají mnohokvětá, bohatě větvená latnatá květenství nesoucí drobné oboupohlavné květy na krátkých stopkách. Květenství je v obrysu široce vejčité a někdy vyrůstá již ze samotného trsu. Kalich je nezřetelný, bílá až žlutobílá kolovitá koruna je velká 2 až 3 mm a má čtyři miskovité prohnuté, tupě zašpičatělé lístky. V květu jsou čtyři tyčinky a dvoudílný semeník se dvěma čnělkami. Květy rozkvétají v červnu a červenci, opylovány jsou hmyzem.

Plodem je tmavohnědá až černá dvounažka, lesklé ledvinovité merikarpy jsou 1,2 až 1,5 mm dlouhé a 1 mm široké a povrch mají pravidelně bradavičnatý. Druh se může v přírodě množit semeny (merikarpy) nebo rozrůstáním oddenků.[1][2][3]

Ohrožení

Svízel rakouský, rostoucí v ČR jen na jediné lokalitě, je velmi zranitelným druhem, navíc kvetoucích rostlin vyrůstá stále méně a méně. Je proto v „Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky z roku 2012“ vyhodnocen jako druh kriticky ohrožený (C1r).[1][4]

Reference

  1. a b c d DUCHOŇ, Mário. BOTANY.cz: Svízel rakouský [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 07.04.2013 [cit. 2015-02-01]. Dostupné online. (slovensky) 
  2. a b BERTOVÁ, Lydia. Flóra Slovenska IV/2: Lipkavec rakúsky [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1985 [cit. 2015-02-01]. S. 46-48. Dostupné online. (slovensky) 
  3. a b KNOTEK, Adam. Evoluční historie polyploidního komplexu Galium pumilum agg.. Praha, 2012 [cit. 01.02.2015]. Bakalářská práce. Univerzita Karlova v Praze. Vedoucí práce Filip Kolář. Dostupné online.
  4. GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. S. 631-645. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 01.02.2015]. Roč. 84, čís. 3, s. 631-645. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 

Externí odkazy