Svážný pahrbek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svážný pahrbek v Kralupech nad Vltavou

Svážný pahrbek nebo spádoviště je na železnici obvyklá součást seřaďovacího nádraží. Jedná se o místo, které je o několik desítek centimetrů vyvýšené oproti terénu železniční stanice. Slouží pro gravitační posun.

Princip svážného pahrbku je jednoduchý: Lokomotiva pomalu tlačí na pahrbek řadu odbrzděných vagónů, mezi kterými jsou povolené šroubovky. Před vrcholem pahrbku jsou vozy vlastní váhou stlačeny, takže posunovač stojící vedle vozů, rozvěsí dřevěnou tyčí šroubovky na potřebných místech. Po překonání vrcholu pahrbku jednotlivé vozy nebo skupiny vozů (tzv. odvěsy) vlastní vahou postupně sjíždějí (vozy jsou spouštěny) po jeho opačné straně přes soustavu výhybek na příslušné koleje. Ihned po projetí daného odvěsu výhybkami jsou výhybky přestaveny do požadované polohy pro jízdu dalšího odvěsu. Rychlost pohybu vagónů bývá ještě regulována kolejovou brzdou.

Provoz lokomotivy u pahrbku řídí speciální spádovištní návěstidlo. Svážný pahrbek můžete najít na všech seřaďovacích nádražích (Např. Nymburk seřaďovací nádraží, Most nové nádraží, Ostrava levé a pravé nádraží, Česká Třebová a další) i na ostatních nádražích, kde je to pro velký počet rozposunovaných vozů účelné (např. Kralupy nad Vltavou, Praha-Libeň, Pardubice).