Suverenita – strana důstojného života

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Suverenita – strana důstojného života (SDŽ), dříve Strana důstojného života[1] je česká politická strana středolevicové orientace, jejíž zakládající sjezd se konal dne 31. března 2007 v Jihlavě [2]. Strana vznikla transformací ze strany SVOBODNÍ díky čemuž nemusela shánět zákonem předepsaných tisíc podpisů ke své registraci.[3] První předsedkyní strany je Jana Volfová, bývalá členka České strany sociálně demokratické. Část strany utvořili bývalí členové zaniklé Strany za životní jistoty, část členové strany Svobodní [zdroj?], případně bývalí členové ČSSD a také nestraníci. Na sjezdu kromě Miloše Zemana, který pouze o několik dní dříve vystoupil z ČSSD promluvil i předseda strany Moravané, se kterým Volfová jednala už během příprav na založení strany.[4] V současné době probíhá proces integrace Strany venkova do SDŽ.[5]

Programové priority strany jsou demokracie, odpovědnost, morálka, odvaha a vlastenectví (sloučením počátečních písmen vzniká slovo Domov, což byl uvažovaný název nové strany).

Současnou předsedkyní strany je Jana Volfová[1], matka statutární místopředsedkyně SBB Jany Volfové.

Volební výsledky[editovat | editovat zdroj]

Na kandidátkách strany se ve volbách do zastupitelstev krajů 2008 objevilo mnoho bývalých sociálních demokratů blízkých Miloši Zemanovi [6]. Celkem strana získala 12 602 hlasů (0,48 %), přičemž nejsilnějšího výsledku dosáhla v Jihočeském (0,97 %) a v Karlovarském kraji (0,92 %), nejslabší výsledek zaznamenala v Jihomoravském kraji (0,22 %).

Do senátních voleb postavila kandidáta v 15 z 27 obvodů, žádný nebyl zvolen. Jaromír Dušek, bývalý předseda Odborového sdružení železničářů, který kandidoval za SDŽ ve volebním obvodě 3 - Cheb, obdržel 5,61 % hlasů v 1. kole (což byl nejsilnější výsledek strany celkem). Významnější podíl hlasů dále SDŽ získala ve volebním obvodě 30 - Kladno (3,21 %) a v obvodě 36 - Děčín (3,96 %), v ostatních obvodech byl zisk nižší než 3 %.

Ve volbách do Evropského parlamentu konaných v červnu 2009 obdržela SDŽ 17 061 hlasů (tj. 0,72 %).

Do voleb do Poslanecké sněmovny 2010 vyslala společně s dalšími malými stranami vlastenecké orientace své zástupce na kandidátních listinách Suverenity - bloku Jany Bobošíkové.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b MVČR. Seznam politických stran a hnutí - Historie strany SUVERENITA - STRANA DŮSTOJNÉHO ŽIVOTA [online]. [cit. 2012-10-28]. Dostupné online. (česky) 
  2. Novinky: Vznikla Strana důstojného života, přijel i Zeman
  3. iDnes: Vznikla Strana důstojného života. Zeman byl u toho.
  4. Domácí stránky strany Moravané
  5. O integraci se Stranou venkova, oficiální web strany
  6. ČTK. SDŽ vyšle do voleb odboráře Duška, postaví i nespokojence z ČSSD. České noviny. 30.7.2008. Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]