Sultan Al-Saud

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Al-Saúd Sultán Salmán Abdul-Azíz
Sultan Al-Saud
Astronaut NASA
St. příslušnost Saúdská Arábie
Datum narození 27. června 1956 (57 let)
Rijád, Saúdská Arábie
Čas ve vesmíru 7 dní 1 hodin 39 minut
Kosmonaut od duben 1985
Mise STS-51-G
Znaky
misí
Sts-51-g-patch.png
Kosmonaut do 1986

Al-Saúd Sultán Salmán Abdul-Azíz (* 27. června 1956, Rijád (Ar Riyad), Saúdská Arábie), stal se 173. kosmonautem Země, když absolvoval v roce 1985 let na raketoplánu USA.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Princ Sultán Saimán Abdelazíz al-Saúd je synovcem saúdsko-arabského krále. Je absolventem University of Denver, USA. V letech 1982–1984 byl zaměstnán na Ministerstvu informací v Saudské Arábii, poté byl krátce u Saúdskoarabského olympijského informačního výboru s Los Angeles, v roce 1984 se stal členem vedení saudsko-arabské televize. Téhož roku byl přijat do týmu připravujících se kosmonautů u NASA, podrobil se výcviku, absolvoval let a z týmu NASA v roce 1986 odešel.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Zúčastnil se mise pátého letu raketoplánu Discovery v červnu 1985. Let trval 7 dní, během něj posádka vypustila na oběžnou dráhu Země tři družice: Morelos 1, Arabsat 1B a Telstar 3. Start byl z rampy 39 na Floridě, mys Canaveral. Al-Saud měl za úkol snímkovat Arabský poloostrov s cílem objevit nová naleziště ropy a zemního plynu. Sedmičlenné posádce velel kpt. Daniel Brandenstein, dále letěli John Creighton, Steven Nagel, John Fabian, Shannon Lucidová a francouzský kosmonaut Patrick Baudry. Raketoplán po splněné misi přistál na základně Edwards v Kalifornii.Al-Saud byl po dobu letu od muslimských kněží sproštěn povinnosti modlit se směrem k Mekkce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]