Sušené ovoce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sušené ovoce a ořechy
Rozinky jsou typickým příkladem sušeného ovoce

[[Soubor:Dried apricot 01 Pengo.jpg|thumb|Sušená organická meruňka.

Sušené ovoce je ovoce, které bylo usušeno buď přírodní cestou nebo za použití stroje, jako je např. sušička ovoce. Mezi oblíbené sušeného ovoce u nás patří rozinky, křížaly, švestky nebo banány, sušit se však může mnoho dalších druhů, např. meruňky, fíky, papája, ananas, jahody, a rajčata.

Sušení ovoce konzervuje, i když není k dispozici lednička, a významně prodlužuje jeho trvanlivost. Když není k dispozici ovoce čerstvé, např. není jeho sezóna, jako alternativa může sloužit ovoce sušené. Často se také přidává do směsí na moučníky a obilninovým směsím připravovaným k snídani.

Stejně jako ovoce čerstvé je i to sušené bohaté na vitamíny (A, B1, B2, B3, B6, kyselinu pantothenovou - vitamín B5) a minerály (vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, měď, mangan).[1][2]

Protože při dehydrataci může ovoce přijít až o 7/8 množství obsažené vody, má sušené ovoce také výraznější chuť než ovoce čerstvé. Při sušení zároveň dochází ke ztrátě vitamínu C.

Komerčně upravované sušené ovoce většinou obsahuje oxid siřičitý, který může u citlivých osob vyvolat astma[3]; lze však sehnat i sušené ovoce bez oxidu siřičitého.


Historie[editovat | editovat zdroj]

O přesném původu sušeného ovoce nejsou konkretní historické záznamy. Nejpravdepodobnějši první využití bylo na Kavkazu, především z Arménie a Persie, kde je sušené ovoce (obzvláště meruňky) součástí kultury.

Spotřeba[editovat | editovat zdroj]

Sušené ovoce se může konzumovat tak jak je – samotné či smíšené, například v obilninových snídaňových směsích jako je müsli – nebo se může znovu nechat nasáknout vodu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu
  1. Dried fruit information
  2. About Dried Fruit: Nutritional Information
  3. Sulfites: An Important Food Safety Issue- August/September 2000, posted online by the US .

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dried fruit na anglické Wikipedii.