Státovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Státovka – 1 protektorátní koruna, původně nevydaná jako koruna československá (1938); platná od února do května 1940 i přes absenci vyhlášky ve sbírce zákonů, s přetiskem českého a německého textu Protektorát Čechy a Morava. Autory byli Bohumil Heinz a Bedřich Fojtášek.[1][2]

Státovky jsou papírové peníze emitované panovníkem nebo vládou, které mají nucený kurz. K emisi (vydávání) státovek docházelo obvykle při nedostatku mincí z drahých kovů (zlato, stříbro) a zvýšených výdajích státního rozpočtu (nejčastěji v období válek). Stát chybějící zlaté a stříbrné mince doplňoval vydáváním papírových státovek. Množství státovek v oběhu určoval panovník, resp. vláda daného státu, např. na základě výšky schodku v státní pokladně.

Státovky byly v době mincí vyráběných z drahých kovů přijímané jen velmi neochotně. Emitent proto stanovoval nucený kurz a každý subjekt musel státovky přijímat pod hrozbou trestu. Emitent se taktéž zavazoval, že státovky po určité době odkoupí zpět za mince z drahých kovů. Tento závazek však mohl splnit jen v případě přebytku drahých kovů ve státní pokladně. To se většinou nedělo a naopak narůstající schodky státních rozpočtů vedly k další emisi státovek, jejich znehodnocování a vzestupu cenové hladiny (inflace). Některé země přivedla nadměrná emise státovek až k státnímu bankrotu. Z těchto důvodů je dnes krytí schodků státních rozpočtů pomocí státovek zakázané. Na československém území byly poslední státovky stažené z oběhu v roce 1972.[3]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Štátovka na slovenské Wikipedii.

  1. SCHÖNFELD, Jan. Československé mobilizační státovky [online]. Numin.cz, 2013-08-27 [cit. 2015-02-01]. Dostupné online. 
  2. Papírová platidla, bankovky: Protektorát Čechy a Morava (1939-1945) [online]. Papirovaplatidla.cz [cit. 2015-02-01]. Dostupné online. 
  3. Tříkorunu nám vnutili Sověti, protože s ní sami platili, Aktuálně.cz, 5. června 2013

Související články

Externí odkazy

  • Slovníkové heslo státovka ve Wikislovníku