Staveniště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Výstavba nových obytných domů v Cambridge.

Staveniště je označení pro určitou oblast, ve které se je budována stavba. Termínem staveniště se označuje oblast budování po celou dobu prací, od prvních pozemních prací až po otevření stavby. Staveniště je z pravidla izolováno od okolí plotem, aby se zabránilo průniku nežádoucích osob do zóny staveniště a zamezilo se úrazům.

Pohyb na staveništi pro pěšího je nebezpečný a tak jsou nařízeními vyžadovány základní ochranné pomůcky jako je helma, boty, či reflexní vesta.

Na staveništi je často používána těžká technika jako je jeřáb, buldozer, bagr. Vedle toho se využívají ruční stroje jako míchačka. Mezi základní pomůcky při stavbě vyšších staveb patří lešení - skládací konstrukce, která umožňuje pohyb pracovníků okolo vznikající stavby.

Pojem staveniště je řešen v § 3 odst. 3 zákona č. 183/2006 Sb. (stavební zákon). Rozumí se jím místo, na kterém se provádí stavba nebo udržovací práce, zahrnuje stavební pozemek, popřípadě zastavěný stavební pozemek nebo jeho část anebo část stavby, popřípadě, v rozsahu vymezeném stavebním úřadem, též jiný pozemek nebo jeho část anebo část jiné stavby. Další potřebné informace jako jak má staveniště vypadat, jak má být zařízeno apod. najdete ve vyhlášce č. 501/2006 Sb. v § 24e). Staveniště je také řešeno nařízením vlády č. 591/2006 Sb.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Construction ve Wikimedia Commons