Stavební míchačka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o stavební stroji. Další významy jsou uvedeny v článku míchačka.
Cement mixer2.jpg

Stavební míchačka je obecné označení specializovaných stavebních strojů, konstruovaných za účelem mísení betonových směsí, malt nebo jiných materiálů.

Rozdělení[editovat | editovat zdroj]

Míchačky se dělí podle způsobu míchání na spádové nebo s nuceným mícháním:

  • Spádové míchačky jsou převážně v provedení bubnovém a liší se hlavně způsobem vyprazdňování. Vyprazdňování se provádí překlápěním, zpětným chodem nebo rozevřením bubnu (obvykle u větších míchaček od obsahu 3000 litrů). Míchání se provádí otáčením bubnu ve kterém jsou umístěny lopatky nebo spirála.Buben mívá kolem 30otáček za minutu.Zedníci-živnostníci si někdy míchačky vyrábí sami, neboť mají na ně tyto požadavky: 1). Buben musí být možno pro míchání naklápět stavitelně cca po dvou centimetrech,např. při míchání polosuchého betonu z různě vlhkého písku. Přesná poloha bubnu je nutná, jinak dochází k nalepování směsi na buben a tvoření chuchvalců. Kupovaná míchačka má jen jednu polohu pro míchání, míchání polosuchého betonu je v ní obtížné. 2).V míchačce je vyměnitelná řemenice a lze dosáhnout 60 otáček za minutu.Použití u památkářských zedníků při míchání (až půlhodinovém) jemné vápenné malty-malta se ušlehá a táhne se jako máslo.
  • Míchačky s nuceným mícháním mohou být horizontální či vertikální. U horizontálních míchaček buben stojí, uvnitř se otáčejí ramena na kterých jsou umístěny míchací lopatky. Ve vylepšeném provedení je na jednom rameni tzv. virgl, což jsou dvě další, menší ramena, která se otáčejí v protisměru a zlepšují promíchávání. Vertikální míchačky jsou obvykle dvouhřídelové nebo jednohřídelové.
  • Míchačky kontinuální jsou zvláštním druhem těchto strojů, jejich konstrukce může být bubnová nebo dvouhřídelová.Kontinuální zde znamená průběžná:z jedné strany se nepřetržitě dává písek, vápno, cement,voda,-z druhé strany vypadává hotová malta nebo beton.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Cement mixers ve Wikimedia Commons