Státní znak Thajska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Garuda, státní znak Thajska
Státní znak Thajska v letech 1873-1910

Státní znak Thajska (emblém) je mýtický pták Garuda existující v náboženstvích jako Hinduismus a Buddhismus v nichž je symbolem volnosti a lepšího rána. Garuda je také státním znakem Indonésie, která ovšem nese na hrudi štít se znaky (a dá se tak považovat na znak).

Historie znaku[editovat | editovat zdroj]

V letech 1873-1910 byl státní znak Thajska, (v té době Siamu) znak podobný znakům evropských zemí, i když byl vytvořen jako znak Thajska (Siamu). Znak zavedl král Rama V.. Hlavní částí znaku byl štít(znak) rozdělený na tři části. V horní části byl na žlutém podkladu mýtický trojhlavý bílí slon (vozidlo boha Indra), tento znak symbolizoval Siamské království a tři hlavy slona zase jeho severní, centrální a jižní část. V levé dolní části (z pohledu čtenáře) byl na červeném podkladu jdoucí slon, stejný jako je na vlajce thajského námořnictva. Tento znak reprezentoval suzerenitu nad Laosem (symbol pochází z domorodého Lax Xang - země milionů slonů). V posledním, tedy pravé dolní části (z pohledu čtenáře) byly 2 zkřížené meče resp. Krisi (národní symbol Malajska), ty symbolizovali suzerenitu nad Malajskem na jihu země.

Okolo štítu byl zavěšen Řád Nine Gems a Řád Chula Chom Klao. Nad štítem byl znak dynastie Chakri. Okolí štítu byly rozmístěny Thajské královské insignie a to pod znakem 2 královské sandály, pod znakem se křížily 2 Meče vítězství a 2 stítonoši representující prastaré departmenty of Kalahom (Kojasiha) a Mahatthai (Rajasiha). Levý stítonoš byl Kojasiha (คชสีห์) tzv. sloní lev (lev s chobotem) a napravo Rajasiha (ราชสีห์) tzv. král lvů. Štítonoši nesly každý jeden královský slunečník a stály na královské podložce Than Phra Kon která také patří ke královským insigniím. Pod podložkou se nachází motto: สพฺเพสํ สงฺฆภูตานํ สามคฺคี วุฑฺฒิ สาธิกา (Sabbesam Sanghabhutānam Sāmaggī Vuḍḍhi Sādhiga.)

Celý tento znak je položen na královském plášti, ten má nažloutlou barvu. který vychází z Velké královské koruny vítězství, na jejíž špici jsou sluneční paprsky. Kolem rohů pláště je obtočena růžová stuha.

Dvacet let po přijetí znaku se však králi (Rama V.) zdálo, že znak je na Siamské poměry až moc západní a že postrádá jakýkoli obrázek mýtické Garudy (symbol královské moci) a tak byl znak v roce 1910 nahrazen prostou Garudou.

Související články[editovat | editovat zdroj]